hayatı sizden öğrenen insanların aşk jübilesini başkasında yapması

kezbanlık dönemini yanımda çıkaran her hoşlandığım bireyin; gözünü açtığında jübilesini bi başkasının yanında yapması sorunsalı.

hayatı farklı açılardan sizden öğrenen, ufak ya da büyük çapta katkılarınız olan baya sevdiğiniz üzerine titrediğiniz insanın, sırf bunları yaptığınız için size bağlanacağını düşünmeyin; yarın öbür gün başkasına aşık olup soluğu onun yanında alacak. genelde böyle olur, kışı sizin yanınızda çıkarır yazın uçar başkasının yanına gider.
başkasının yanında akıllanıp olgunlaşıp size gelecek olanların da, zamanında o başkalarına ne hayırsızlıklar, beş para etmezlikler yapmış olduğu gerçeğini de içinde barındıran kabul.
ona hayatı tam olarak öğretebildiğinizi gösterir. çok mu nankörce; evet, tıpkı hayat gibi. hayat da öyle değil mi; hep vermeni ister, gösterip gösterip vermemek isterken bile daha göstermediğini senden alır.
besle kargayı oysun gözünü durumu.
valla kim ne derse desin bu kişi iyi bir öğrenci demektir ve nihayetinde boynuz kulağı geçer bunu kabul etmek gerekir. öğretmek zor ve fazlasıyla emek isteyen bir süreçtir ama kimseye ne yaşaması gerektiğini öğretemezsiniz. hür iradesiyle bunu kendi seçecektir. nihayetinde benim haricimde mutlu olabildiyse hayıflanmaya gerek yoktur. benden öğrendikleriyle mutlu olsundur. ama itirazınız varsa aklınızda kalacağına bir konuşun derim.