homojen dergi viral reklam kampanyası

merhaba arkadaşlar, dergimiz herkesin yardımı, desteği ile e-dergi olarak 6. sayısına ulaştı. 6 sayı az değil ama geçen gün öyle bir gerçekle tekrar yüzleşmek zorunda kaldım ki, artık bunun için de bir çözüm bulmak gerekir diye düşünüyorum. konu malum, başlıkta yazdığım durum. derginin sosyal medya aracılığı ile yapılan reklamı ne yazık ki yeterli olmuyor. facebook abi zaten parayı basmazsan reklamı da s*kinin keyfine göre gösteriyor. e bizde de para yok!

demem o ki, viral olarak derginin reklamını nasıl yapabiliriz? nasıl insanları merak ettirebiliriz? bunların peşine düşmek lazım. ki bu virali en çok da kendi camiamızda yapmamız lazım. ne acı ki lgbti camiasında da henüz çok büyük kitlelere ulaşamadık. ya da ulaştık da ben mi fark etmedim! misal, hornet'te tanıştığım oldukça dolu dolu birkaç tip ile sırası geldi artık homojen'den konuşabiliriz diye lafı açıyorum. cevap: o ne? yuh ama öküz diyesim geliyor, susuyor ve başlıyorum anlatmaya...

uzatmayayım, viral olarak insanların gözüne sokmadan, ama merak uyandırıp "ne ki bu ki" dedirtecek neler yapılabilir bence bu başlık altından yazalım, tartışalım.

benim ilk aklıma gelen siber buluşturma dünyasında nick değil ama sürekli değişebilen kullanıcı adı bölümüne homojen yazabiliriz. e tabi kalkıp homojen dergi de yazmayalım ama homojen yazılabilir. akılda kalıcı olur. daha elit ortamlarda ise direk homojen dergi yazılabilir. * merak uyandırır ve nette sörf sebebi olabilir. ne bileyim işte benim aklıma gelen bu, başka ne yapılabilir?

söz sizde...
planetromeo gibi sitelerde kendiniz hakkında yazmak istedikleriniz köşesine bazı üyeler etiketler yapıştırıyor. örneğin sevdiği kitap ismi veya film ismi gibi. o kısma homojen dergi de yazılabilir. ilgi alanları kısmına mesela. bu da bir fikir. veya dergide yer alan bir yazının ekran fotoğrafını alıp fotoğraflar kısmına koyabilir. aslında koyduğu yazı kendiyle ilgili söylemek istediği birşeyi içerir fakat yazının köşesinde homojen derginin amblemi olacağı için oradan da küçük bir reklam yapılmış olabilir. benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar.
başta lgbti+ aktivizminde bilinen isimlerle iletişime geçilip önce onlardan sonra da yine aktivizme destek veren ünlü isimlerden kısa bir video ile sosyal medyada homojeni duyurması istenebilir.
emek verenlerin ve ekibin içinde bulunanların sosyal medyada paylaşımlarda bulunması en öncelikli konu bence. diğer şekilde milliyet, t24, diken, bianet, sendika.org, tv programları vb. irili ufaklı bir çok portalda derginin haberi defalarca yapıldı. sen türkiye'de bir ilki gerçekleştirmişsin yahu. içerik desen yanına yaklaşabilecek bir başka dergi yok. tasarım desen 20 yıldır bu işi yapan tecrübeli bir adam yapıyor zaten, renkler falan harika işleniyor. bu başarıyı kıskananlar ve derginin alabora olmasını dileyenler de çok. çünkü işin en başında bu işe inanmadıklarını yazdıkları entrylerde ve orada burada yaptıkları dedikodularla çok belli ettiler. şimdi de içleri içlerini yiyor bu başarı sonrası haksız çıktıkları için. ayh!

bence dergiyi işin içinde olanlar sahiplenmeli öncelikle. ne bileyim basit basit işte, twitterda rt yapabilir, #homojendergi tagiyle sosyal medyada görseller, yazılar paylaşabilir, facebook sayfasını beğenmeleri için arkadaşlarını davet edebilir vb. küçük küçük dokunuşlarla destek olunabilir. destek olmak isteyen oluyor zaten. uykudakiler uykularına devam etsinler...