howl’s moving castle

2004 yılında çekilmiş bir filmdir . yönetmen hayao miyazaki'nin güzel filmlerinden birisidir *
bu filmi tekrar tekrar izlediğinizde ayrıntıları fark edeceksiniz. izlerken kapılıp gidebilirsiniz.
en sevdiğim hayao miyazaki filmi... hala aklımda olay örgüsüyle ilgili birkaç soru işareti olsa da komşum totoro ve ruhların kaçışı'ndan önde tutuyorum nedense. filmin ana karakterlerini geçtim, ilk izlediğim andan beri calcifer ve şalgam çok özel oldu benim için. türkçe seslendirmesi de başarılı. sonlara doğru yaşanan birkaç kötü olayı da saymazsak izlenen her saniye insana huzur veriyor. özellikle doğa manzaraları mükemmel.
japon kültüründen esintilerin çok az olmasından mıdır nedir her zaman izlemem gereken animasyonlar listemde totoro'dan sonra gelir. gerçi izlediklerim arasında japon kültürünü en belirgin şekilde yansıtan yalnız totoro'ydu ama bu filmi kıstas almaktan kendimi alamıyorum ama yürüyen şato'da hayal gücünün sel olduğu güzel bir filmdir.

--- dananın başı ---

sofinin yaşlı beden ile genç beden arasında gidip geldiği, kimi zaman anlamadan ikisinin aynı anda olduğu sahneler oldukça güzeldi. bu sahnelerin tadını daha tatmadım başka bir filmde. yine asansör sayılabilecek ev hayali ise harikulade bir fikir. howl'un pasifliği beni kahretmedi değil. ulan. bir şey demiyorum.

--- dananın kuruğu ---