imam hatip

ben çocukken yan komşumuzun çocuklarının gidip beyinlerini yıkattıkları okul. ben atatürk'ten bahsettiğimde bana atatürk'ün içki yüzünden acı içinde kıvranarak öldüğü yalanlarını anlatıyorlardı, onların okulda çok meşhurmuş bu hikayeler. o kadar abartarak anlatıyorlardı ki ağlayarak anneme gidip "gerçekten öyle mi?" oldu diye sorduğumu hatırlıyorum. ayrıca aynı güruhtan bir kızın imam- hatipli erkekler için yine imam- hatipli kızlarla kavga ettiğini, küfürün tokatların havada uçuştuğunu da hatırlıyorum. ne kadar yıkarsan yıka ergen beyni aynı çalışıyor demek.
ahmet hakan'ın mezun olduğu okul.
*öncelikle bunlar benim şahsi fikirlerim.


bir katil, katil olarak doğmaz. bir tecavüzcü, sapık olarak doğmaz. yetiştirilme tarzı, aile ve kültürden kaynaklanır. sen bu çocuğa dinen doğru şeyleri öğretiyorsun. *nereye bağladığımı anlayacaksınız* bu çocuk büyüyünce dindar olmayan insanlara karşı bakış açısı değişecek, açık kadına farklı bakacak. zaten çocukluğumuzda gittiğimiz kuran kurslarında bile öyle gerice laflar duyuyoruz ki. en azından ben duydum. yok efendim okumayalım ahirette lise diploması mı vericez, yok efendim kadınlar açık gezmemeli orasını burası açmamalı, yok efendim müzik dinlemek günah, resim çizerken göz çizmek günah biz allah'a şirk koşmuş oluyormuşuz bilmem ne.
kesinlikle doğru bulmuyorum. o yaştaki bir çocuk imam hatibe gitmemeli. he lise çağında gitsin eyvallah. 15-16 yaşına gelmiş az çok bir şeylerin bilincinde ve kendi iradesi ile gidecek. ama sen çocuğa niçin baskı yapıyorsun, yaptırıyorsun. sen sırf çocuğa bunu yapıyorsun diye ileride isyan edebilir ve o çok sevmediğin ateistlerin yerinde olabilir. bırakın çocuklarınız kendi görüşlerini, inançlarını kendi seçsin kendi karar versin. onlar sizin çocuklarınız siz onları seçemezsiniz size bir hediye paketi olarak gelmezler. sizin yaptığınız baskılardan ve öğrettiğiniz saçma sapan doğrulardan dolayı o çocuk ileride çok tehlikeli bir insan haline gelebilir. buna çok basit bir örnek. açık kadınları iyi kadın olarak görmez çünkü zamanında iyi kadın kapalı kadındır, müslüman kadındır. bir yabancıya veyahut müslüman olmayan bir kadına tecavüz edebilir çünkü bunu doğru bulur, çünkü o kadın kötü kadındır onun için. ve kötü kadına bir şey yapmak doğru gelir.
bu nesil geri kafalı bir nesil olacak eğer bu şekilde devam ederse. tek doğruları din üzerinden olacak. nasıl şuan çoğu müslüman insana insan diye bakmıyor, kişiliği ile değil de dini ile bakıyorsa ileride o çocuk da öyle yapacak.
örneğin küçük kuzenim kapanmak istediğini söylüyor ve 10 yaşında daha. neden kapanmak istediğini sorduğumda bir cevap alamıyorum zaten. ama o çocuğun beynine onu doğru olarak lanse etmişler. açık giymenin kötü olduğunu ve "kötü kadın" rolünde olduğunu sanıyor. dinlere, her dindar insana gerçekten sonsuz saygım vardır ama bu yaşta bir çocuğa hayatında neyin doğru neyin yanlış olduğunun söylenmesini doğru bulmuyorum.
kız-erkek ve ortaokul kısımlarına ayrılmış. tıklım tıkış hallere gelen okullar. tamamen mesleki eğitime ağırlık verir kültür derslerini gereksiz kabul ederler çoğunlukla. aynı zamanda erkek egemen idari yapılara sahiptirler ve genel siyasetleri ümmetçilik üstünedir
imam hatip okullarını çok yermişiz, haklarını yemişiz çocukların. teoriyi pratiğe dökme konusundaki başarıları gazete köşelerine taşınmış. hürriyet yazarı ayşe baykal "imam hatipli öğrencilerin kendi aralarında imam nikâhı kıydıklarını" gazete köşesine taşıyarak müftülerin nikâh kıyma yetkisi kararını tekrar tartışmaya açmış.