judith butler

queer theory denilince ülkemizde ilk akla gelen isimlerden birisidir. eve kosofsky, adrienne rich ve diana fuss gibi 1990’larda queer teori üzerine çalışmalar yapmıştır. butler’ın 1990 yılında yayınlanan gender trouble isimli kitabı feminizm ve queer teorinin temel metinlerinden birisidir. butler'ın eleştirel teoriye en büyük katkılarından biri, geliştirdiği, toplumsal cinsiyetin performatif modelidir.

(bkz: toplumsal cinsiyetin performatif olması)
2010 yılının mayıs ayında ankarada'ki bir takım güruhun canlı canlı dinleme şansına ulaştığı, günümüz toplumsal cinsiyet, feminizm gibi konuları post-yapısalcı bir şekilde ele alan kadın yazar, öğretim üyesi ve düşünür. bazı insanlar cinsiyet rolleri, etnik yapı ve feminizm hakkındaki savlarını aşırı bulsa da benim okuduğum ve dinlediğim kadarıyla benim kafamdaki cinsiyetsiz toplum düşüncesine en uygun sosyal yapıyı çizmektedir kendisi.
anlamakta zorlandığım ve çok sevdiğim, anlatmaya çalışsam zorlanacağım, tanışmak, dünya gözüyle görmek istediğim düşünür. kendisinin konuştuğu, çevirisi olan videolar buldum.

boğaziçi lgbti+ kulübünün bir gün tekrar açılacağını ve ziyaret edeceğini söylemiştir.

boğaziçi üniversitesi phil-free açık dersinde şöyle konuşmuş:
"lgbtqi’leri en kırılgan grup olarak görüyorlar ve en kırılgan gördüklerine saldırıyorlar. en kırılgan grubu yalnız bırakmazsınız. onlarla birlikte olursunuz. aynı zamanda lgbtqi’lerin güçlü bir mücadele geçmişi var. bundan öğrenebilirsiniz."

(kalp)
cinsiyet belası kitabının yazarıdır. bana göre biraz zor ve ağır bir kitap. anlamaya çalışırken cümleleri daha çok anlayamadığımı hissettiğimdir. lgbti+ için bir onur kaynağıdır.
bu akşam saat 9 da dersine girecegim güzel insan.
siz de gelsenize: https://kaosgl.org/haber/phil-free-nin-j...
şu an işteyim maalesef şekerim. *