kalamar

herkesin tava versiyonunu lokum kıvamında yapmayı beceremediği hede.. ayrıca bir lubunya ablam var ki, bunun dolmasını çok güzel yapar.. parmaklarınızı yersiniz.. ben acıktım galiba
kafadan bacaklı deniz canlısı, mürekep balığı ile bir ilişkisi olabilir, uzuvları* halka halka kesilip çeşitli soslara bulanarak bol yağda kızartılır ve mideye indilirilir, yanında da bira, rakı artık sizin damak zevkinize kalmış, taratorda pezemenki olur bunun.
öğrenci evinde gaza gelinip yapılacak bir şey olmadığını 1 aylık kullanılmış kızartma yağıyla yaptıktan sonra anladım. çok merak ederim güzeli nasıldır ki bunun? diye.
bira ve tarator sos ile akılları baştan alan süper deniz mahsulü ama mümkün ise denizde karşılaşmayın çok çirkindir su altındaki görünümü.
kalafattan yola çıkarak her duyduğumda aklıma pipi düşüren deniz canlısıdır.

(bkz: adam azmış beyler)
kalori değeri baya yüksek olup ama bir o kadar da lezzetlidir. hazır yaz da gelirken bozcaadaya gidilip tuborg goldun yanında ve gün batımı eşliğinde mideye indirilesi yerken kendinden geçilesi orgazmik lezzettir
çok lezzetli, birayla çok iyi gidiyor.
korktuğunda mürekkep salıp kaçma gibi bir davranışları vardır bu yüzden mürekkep balığı ile karıştırılırlar.
çok komik bir anımın olduğu deniz canlısı. yaş 6 ya da 7, balık lokantasına gitmişiz. baktım menüde "kalamar" isimli bir şey. dedim bundan istiyorum. tabii bunu isterken benim aklımdan geçen karamelli bir tatlı olduğuydu. bütün ısrarlara rağmen hayır bundan istiyorum "bu tatlı ki" demiştim. isim çağrışımı yapmış olsa gerek. önüme bir tabak dolusu kalamar gelince baktım, inceledim, kokladım. sonra da aç kaldım. çünkü bu çocuk küçükken balık kokusunu sevmezdi. sonuç olarak tadının artık soğan halkası gibi olduğunu düşünüyorum, yemedim daha.

edit: balık değil deniz canlısıymış. *
tadı burger kingdeki soğan halkasına benzeyen su ürünü.
yoğurtlu sosuyla birlikte 20 tanesini bira eşliğinde gömmek gereklidir.
iyi yapılmışsa tadı soğan halkasını andırmaz, daha iyidir.