kanser

sonucunda annemi kaybettiğim, 12 yıllık savaşım. *
moral bulması için kestane toplamalara gittiğimiz, beraber piknikler yaptığımız küçücük dünyamda çekirdek ailemden sonra gelen en önemli kişiyi 19 yaşından benden alan o lanet hastalık. kızgınım bu hastalığa çünkü benim belki de ilk sevdiğim kişiyi kuzenimi 16 yaşında yakaladı bırakmadı. iğnelerle canını yaktı, çeşitli ağır tedavilerle. çok sevdiği saçları da gitti sonra. bir de iki yüzlü bir hastalıktır ki bu bıraktım seni hadi git artık eskisi gibi sağlıklısın derken daha ağır bir şekilde geliverir bazen. bazen insan doktoru babasına götürün sizin evinizde ölsün zaten hastanemizde yer yok derken duyar ölüm haberini. nefret ediyorum bu hastalıktan. birkaç video birkaç fotoğraftan ibaret bırakıyor işte o çook sevdiğin kuzenini, sevgilini hatta kimisi için annesini, babasını. olmaz olsaydı bu söz bu şey.
birinin ölümüne sebep olduğunda çok çekmediyse sevinir hale getiren hastalık. atlatıp iyileşenleri bile diken üstünde yasatıyor hayat boyu. allah cekenlere ve yakınlarına sabır versin.
kötü huylu kontrolsüz çoğalma demektir. normal bir hücrenin, ölümcül olmayan mutasyonları biriktirerek büyüme sinyallerinin düzeni açısından vücuda bağımlılığını kaybetmesi sonucu kontrolsüz büyümesi ve bölünmesidir. bu kontrolsüz bölünmeler sonucunda hem çok sayıda yeni hücre oluşur hem de çok sayıda yeni hücre ölür veya kanser özelliğini kaybeder. her nesilde yeni mutasyonlarla yeni özellikler kazanarak etrafındaki dokuların işgali ve vücudun savunma sistemlerinden kaçmak için yeterli hale gelir. yeterli özellikleri sağladığında bazal zarı yıkıarak kan, lenf veya vücut boşlukları yoluyla başka konumlara sıçrayabilir.*
yaşam tarzı, çevre koşulları, bazı genler ve enfeksiyonlar bilinen kanser riskini arttırıcı faktörlerdir. çoğu kanser yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilir. sigara içmemek, sağlıklı kiloda sağlıklı beslenerek yaşamak, hareketsizlikten kaçınmak, alkol kullanmamak bunların başlıcalarıdır. özellikle iş yerindeki çevresel şartlar da gerekli önlemler alınarak giderilebilecek risk faktörlerindendir.(abartıp ayrıntıya girmiyorum)
ailesinde 5 yaşından 75 yaşına kadar kanser görülmüş, hepsinin atlatılmasını izlemiş biri olarak çok da korkamıyorum. zaten yaşlanınca mutlaka başıma gelecek. bakalım, güçlü olan kazansın.
annemde olduğunu öğrendiğimde 8 yaşında falandım o günden bu yana içimde hep birşey kaldı onu göremediğimde hep bişey olmuştur korkusu sardı beni bu illet yüzünden çocukluğumu yaşayamadım annem yoktu hiç yanımda hep yalnız büyüdüm halada bırakmadı peşimizi göğüs kanseri olan annemin şimdide diğer göğüsünde ortaya çıktı yaşadıkça öldüren şeydir