kara delik

detaylı açıklamayı sonra yapacağım ama devam eden nsf konferans sunumu aşağıdaki linkte canlı veriliyor, ilk defa bir kara deliğin görüntüsü elde edildi..

alınan görüntülerin bir kısmı
ilgiyle ve şaşkınlıkla takip ediyorum
einstein yanıldı mı? yıllar önce ortaya attığı genel görelilik kuramı kanıtlandı.

https://eksisozluk.com/entry/88777887

tam tersine yanılmadığı kanıtlandı:

https://eksisozluk.com/entry/88776013

söyledikleri teoriden çıkıp resmen bilimsel kanıta dönüştü:

https://eksisozluk.com/entry/88776209

"maalesef" yalanlanamadı:

https://eksisozluk.com/entry/88777157
tamam ekşi entrylerini ciddiye almayalım, onun yerine ayı entrylerini ciddiye alalım. daha fazla bilimsel geçerliliği var:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-duny...

dr. younsi; "gördüğümüz imge teorik hesaplamalarla elde ettiğimize çok benziyor. einstein bir kez daha haklı çıktı."

https://www.kulturservisi.com/p/astrofiz...
işte bu maddenin madde olmaktan çıkıp evrendeki tüm fizik kurallarına ve ışık hızına hükmettiği en büyüleyici hali.keşke stephen hawking'de bu fotoğrafı görebilseydi.
çevresindeki ışık miktarı olay ufku olabilecek düzeyden fazlası değil mi?olay ufkundan kara deliğin emdiği ışığın oluşturduğu görüntümü bu yoksa ışık karadeliğin etrafında spiraller çizerek mi karadelik tarafından emiliyor yada gezegenler gibi karadeliğin etrafındamı dolaşıyor.sanırım cevap sonuncusu olabilir.eğer öyle olmasaydı tüm galaksiler merkezlerinde ki karadeliğin kütleçekim gücü nedeniyle kendi kendilerine üzerine çöküp yok olmazmıydı.karadeliğin kütleçekimine karşı koyabilecek tek şey onun etrafında dönmeye devam eden ışık mı?karadeliği fotoğraflamanın getirisinin tam olarak ne olacağını da hala çözemedim.beklenenler dışında pek sürpriz birşey yok gibi.
bilinenin aksine ışıma yapan gök cisimleri