kemal kurkut

diyarbakır nevruz kutlamalarında polis tarafından öldürülen, neden öldürüldüğü belli olmayan, malatya inönü üniversitesi güzel sanatlar fakültesi müzik bölümü öğrencisi genç. polislerin araması üzerine “ne var ne, üzerimde ne var?” diye bağıran kurkut’un, "canlı bomba" denilen çantasından şiir kitapları ve giysileri çıktı. vurulduğunda da üstü çıplaktı. bu ülkenin polislerini anlamak cidden güç. hukukunu ve adaletini de öyle!
bir ülke düşün ki kitaplar pahalı.. bir ulke düşün şiirler o kadar pahaliki ucunda ya ölüm ya hapis ya da sessizlik hakim ... bir ülke düşün bir devlet bir millet bir vatan ... yazıdan korkan kendisine benzemeyenden çekinen.. kendinden gucsuzunu ezen ve düşün ki suskunluğun en iyi yapilan eylem olduğu bır ülke düşün... empatiden yoksun muyduk yoksa yoksun mu birakildik.. düşünüyorum mevlana yi düşünüyorum " ayiplari acma ort " düşünüyorum " komşusu acken tok yatani bile dışlayan o büyük fikirleri .... ( uzar da gider ) hangi ideolojinin hangi varligi sizin merhametsizliginiz?
"diyarbakir ortasında vurulmuş uzanırım, ben bu kurşun sesini nerde olsa tanırım"
osruşturmayı yürüten savcı, katil zanlısı polisin serbest bırakılmasına itiraz ederek, tutuklanmasını talep etmiş. tez zamanda tutuklanır umarım.