kivi

ana vatanı çin olan ama yeni zelanda da upgrade edilip dünya pazarına sunulan c vitamini deposu meyvecik,ilk çıktığı yıllarda ya da benim hatırladığım 90lar başı pahalı bir meyve idi ve tadı için hangi meyveyi düşünürsen ona benziyor gibi bir şey söylenirdi, bende erik niyetine yerdim bu meyveyi.yıllar sonra ülkemizde de yetiştirilmeye başlandığı için artık eski parlak günlerinden eser kalmamıştır. ayrıca bende eski günlerdeki gibi bir taneden fazla yiyemiyorum ağzım dilim bi tuhaf oluyor,şişiyor sanırım. yıllar önce yaban ellerde ortadan ikiye kesip, çay kaşığıyla yenildiğini görünce de ufkum iki katına çıkmıştı sözlük.
ülkemizde akdeniz, karadeniz*, marmara, ege * bölgelerinde yetiştirilmektedir. doğu karadeniz civarlarında mikro klima etkisindeki yerlerde yetişen meyvaya bölgede çivi denmektedir. * bunun dışında gazetede okuduğum bir haber neticesinde öğrendiğim kadarıyla sperm üretimi ve sperm kalitesini bir nebze arttırdığını biliyorum. * olgun bir kiviyi bayılarak yerim. fakat ham veya cıvık bir kiviyi kimseye tavsiye etmiyorum. olgun bir kivi ne çok sert olmalıdır, ne de çok yumuşak . meyvalı pasta üzerinde olduğunda ilk tırtıkladığımdır. *
türkiye de ilk defa 1988 den sonra üretilmeye başlanmıştır.
uçamadığı halde "kuş" cinsinden olduğu kabul edilen ezik bir hayvancıktır.
çok sevimli ve iri bir civciv gibidir.

sanki bir kirpi ile keklik çiftleşmiş, bir de leylek son postayı koymuş gibidir! *
çocukluğumda okuduğum ansiklopedilerde tanışıp kanımın kaynadığı, ama o yıllardaki aklımla uçamadığına çok üzüldüğüm bir kuşumsudur.