kızılay'ın homofobik yasağını kaldırma kampanyası

kan bağışçısı sorgulama formu'nda yer alan "kondom kullanarak veya kullanmadan ve bir defalığına dahi olsa oral veya anal yolla erkek erkeğe cinsel ilişkide bulunanlar"ı potansiyel hasta olarak gören hükme yönelik kampanya.

kızılay; para karşılığı cinsel ilişkide bulunmayı alışkanlık haline getiren ya da bunu meslek edinenler ile bir kez cinsel ilişkide bulunanları aynı kefeye koyuyor. hatta rıza dışı örneğin bir erkeğin tecavüzü sonucu ilişkiye zorlanan bir birey de kızılay'a göre hasta ve kanı alınamıyor. heteroseksüel ilişkiye ise güven tam, akıl alır gibi değil. bu denli bir peşin hüküm taşıyan kurumun bağlı olduğu yerinden yönetim birimi düşünülürse kafa yapısı şaşırtmıyor aslında. gezi olayları sırasında ortada görünmeyen hiçbir eylemciye yardım etmeyerek tüm meşruluğunu yitiren bir devlet teşebbüsünün eşcinselleri bu denli karalaması kendi mantık silsilesi içinde gayet doğal.

bilkent üniversitesi tarafından başlatılan kampanya formu şurda: http://www.change.org/p/t%C3%BCrk-k%C4%B...
takdir edilesi kampanya. insan kan vermekten soğuyor resmen. kızılay gibi bir kurumun eşcinselliği hastalık gibi görmesi ve heteroseksüel ilişkilerden ayrı tutması kabul edilecek bir şey değildir.
toplumun cehaletinin, kızılay gibi uluslararası düzeyde hizmetler verebilen bir kuruma da bulaştığını hep unutuyoruz.
kan vermeden vermeye söylediğimiz yalanları unutuyoruz.
kan verme öncesinde doldurttukları anket formuyla "heteroysan rahatça kan ver, eşcinselsen kanın sana kalsın" diyen zihniyete karşı uygun bir kampanyadır.
eşcinselim kanımı verdim telefonuma "3 hayat ve doğaya 1 fidan bağışladın teşekkürler" diye mesaj attın benim kanımda en az sizinki kadar temiz ve sağlıklı kızılay, kimseyi öldürmez korkma.
haklı olduğunu pek düşünmediğim kampanya. tamam heterolarda da bu risk var ama biz eşcinsellerden az olduğunu iddia etmek, bence deli saçması. kızılay'ın bu kararında art niyetli olduğunu düşünmüyorum kesinlikle.
değerli olmasına rağmen sonuç alınabileceğini zannetmediğim kampanya.

risk olması başka, homofobik bir tutum sergilenmesi başkaca bir şey. bunu görebilmek için beyaz tv'deki programın homofobik sunucusunun homofobik kızılay genel başkanı ile yaptığı saçma söyleşiyi izlemek kafi.

ayrıntılı yorumum blogta.
liseli yıllarım da erkek erkeğe şey olmuş kanınızı alamayız denilen kurum ..
reklam yapmasana guzel kardesim.
kanıtlarsak verebilecekmişiz. tey tey

http://gzone.com.tr/escinseller-kan-bagisi-yapabilecek-ama-bir-sartla/