kurt cobain

bir vardı ve birden yok oldu hayatımda.

courtney love, ölümünden sonra ona yardım etmek için daha fazla ne yapması gerektiğini bilemediğini söyledi. hiçbir şey işe yaramamıştı. ne gerçek aşk, ne güçlü sevgi, ne kızları frances bean, ne rehabilitasyon, ne tedavi, ne de dualar. love, cobain’in intiharını engelleyecek hiçbir şey yapamadığını düşünüyordu.
kurt cobain’in ölümüyle, nirvana grubu dağıldı. dave grohl, foo fighters adlı grubu kurdu. krist novoselic de sweet 75 adlı gruba katıldı.
1993 sonu kaydettikleri "mtv unplugged in new york" ve canlı performanslarından oluşan "from the muddy banks of the wishkah" albümleri grubun hayranlarına buruk elvedası oldu.
12 kasım 2002 tarihinde, içinde daha önce yayınlanmamış parçaların da yer aldığı bir best of nirvana albümü piyasaya çıktı, müzik marketlerindeki yerini aldı. courtney love, 10 yıl önce intihar eden eşinin küllerinin gömüldüğü arazinin el değiştirmesi nedeniyle kurt’a yeni bir mezar arıyor. kurt’un küllerinin havaya serpilmesini arzuladığını dile getiren love "bana kalsa kurt'ü rüzgara bırakırım gider ama hayranları çok sevdikleri idollerini ziyaret edecekleri bir yer olsun istiyor. bunun için uğraşıyorum” diyor. courtney love, kurt’u kurtarmak istediği uyuşturucu yüzünden kızı frances’in velayetini 2 kez kaybetti. geçtiğimiz günlerde tedavi olan love’a mahkeme kızını tekrar verdi. usta yönetmen gus van saint kurt cobain’in son günlerini anlatan “last days” filmini yaptı. film, cannes film festivali'nde gösterildi. ülkemizde gösterime girmedi. aşk ve ölüm: kurt cobain cinayeti, max wallace ve ian halperin’in kitabı. özel dedektifler, gazeteciler, cobain'in kimi arkadaşları o dönemde ısrarla bunun bir cinayet olduğunu savunsalar da konu kapanmıştı bir kere. başta polisler ve adli tabip olmak üzere kimse işini baştan savma yaptığını kabul etmek istemiyordu. cobain'in ölümünün göründüğünden daha karışık olduğunu iddia eden birçok gazeteci vardı ama wallace ve halperin'in hazırladığı cobain dosyası dikkat çekiyordu çünkü bir araştırmacı gazetecilik örneğiydi. aşk ve ölüm'deki temel iddia kurt cobain'in intihar etmiş olamayacağı, çünkü kanında kafasına kurşun sıkmasına izin vermeyecek ölçüde yüksek miktarda uyuşturucu bulunmuş olduğu.

''o günleri göreceğime öliym daha iyi.'' demiş ve justin bieber doğduktan 35 gün sonra intihar etmiştir.

(bkz: adam haklı beyler)
bazı amcalar ölümün karısı love tarafından planlanmış bir cinayet olduğunu iddia ederler şu kitapta.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default....

iddialı kitaptır. pek çok delillerle doludur.
aynı gün ben doğum günümü kutlarken, onun ölüm yıldönümünde anıldığı müziğin efsanesi.
ilgiden mahrum kalmak isteyen fakat ölmesinin üzerinden 20 yi aşkın yıl geçmesine rağmen hala hayatının didik didik edilmeye çalışıldığı ve antipopüler duruşunun şu an bir döner sermayeye çevrildiği ünlü rock yıldızı
birkaç yıl önce bir film izlemiştim sanırım bu adamın hikayesini anlatıyordu. belki de ilk entryde ismi geçen last days olabilir. hatta sonlarını hatırlıyorum sanırım. adam önce baya bir kafayı çekiyor bir yandan ot içiyor bi yandan alkol. kafa bi milyon gidiyor bir odaya grup arkadaşlarından biriyle yatıyor hatta sevişiyor. sonra odaya sanırım karısı geliyor. o da katılıyor sevişmeye sonra bu odadan çıkıyor usulca çünkü herkesin kafası bi milyon. eline bir tüfek geçiyor. bahçeye çıkıyor. sera gibi bir yerde çenesine tüfeği dayayıp tetiğe basıyor. koskoca filmde hatırladığım sahnelere bak. manyak mıyım lan ben? neyse efenim rip falan yani adam zamanının hatta gelmiş gelecek ve şimdiki zamanın efsanelerinden yalnızca biri arkasından ne yiğitler ne ablalar geldi geçti hem de aynı yaşlarda.
(bkz:amy winehouse)