laurence anyways

xavier dolan ın yazıp yönettiği 2012 yapımı kanada yapımı film. toronto film festivali başta olmak üzere bir sürü film festivalinden ödülle dönmüş film. laurence adlı 35 yaşındaki edebiyat öğretmeninin kadın olma kararını ve on yıla yayılan bu süreci içinde tutkulu bir de aşk hikayesi ile ele alan film henüz 23 yaşındaki yönetmenin ustalık dönemi filmi olarak anılacak kadar başarılı bir yapım olmuş. bir önceki filmden bu filme yaşadığı gelişim inanılır gibi değil.
heteroseksüel arkadaşlarımın bir çok sorusuna maruz kaldığım filmdir.
peki neden bla bla bla...
peki niye .....
ben ise cinsiyetlerin bir kalıba sokulmadığını ve sokulamayacağını gösteren bir yapıt olrak gördüm .
xavier dolan yapmış yine yapacağını
ayrıca filmdeki vintage elbiselere bayıldım ben .
(bkz: vintage)
uzun süredir yolunu hasretle beklediğim ve merak ettiğim xavier dolan filmi. sonunda izledim.

iyi ve kötü film eleştirilerinde olduğu gibi tek ortak nokta; xavier dolanın 4 yıl arayla kendini bu kadar geliştirmesi, çıtasını yükseltmesi filmlerine olağanüstü yansımış. diğer filmlerine baktığımızda bu daha ağır geliyor ama, kurgu çözümlemesi bir o kadar kolay. filme başlarken sonuna dair frame flashback ile kopya veriyor zaten. tahmin etmek de bir o kadar zor değil. slow motion geçişler, sahnelerde ki manzaralar, soundtrack çok iyi.

birkaç noktaya değineceğim; fena halde spoiler içerir!

--- spoiler ---


-laurence’in kadın kıyafetleriyle okula gitmeye karar verişi, koridorda yürüyüşü, o içindeki “kadın olma” hissi ve çalan müzik. sahne mükemmeldi.

-film de bir ikinci aydınlanma zamanı var. araba yıkama sahnesinde; esas karakterin açıklama yapmasıyla; geri dönülemez bir yola girdiklerini ya kirlenecekleri ya da arınacakları bütünlüğü var.

-laurence’in, sınıfın sessizce ödev yaparken boynunu kaşırken parmaklarına ataçlardan tırnak yaptığını ve onun çoktan bu bedenin kararını verdiğini ve sonradan diyeceği gibi “asla pişman olmadığı” duygusuna göz kırpıyor.

-filmin ortalarına doğru laurence’in arkadaşı * evine misafir ediyordu. fred, kendi içinden çıkamadığı, sorularına yıllardır cevap bulamadığı gibi karşısındaki kadından bir medet umarak sorduğu “siz lezbiyen misiniz?” sorusuna, kadının verdiği cevaptan pekala anlayabiliyoruz; aşkın cinsiyetsizlik çizgilerini insan isterse yıkabileceğini, “orada ne gördüğüm değil, ne hissettiğim” önemlidir cümle kalıbıyla, aşkın bir kez daha kazandığını gösterdi.

--- spoiler ---
http://www.imdb.com/title/tt1650048/
smellycat'in kaleminden; http://homojen.ayisozluk.com/laurence-anyways/