lisede herkese mantık ve felsefe okutulsun

mantık, bireyin genel olarak mantığının geliştirilmesi, felsefe ise düşünmeyi, bir düşünceyi anlayabilmeyi, yorumlayabilmeyi ve düşünüp fikir ürettirebilmeyi amaçlar, en yalın anlatımıyla tabiikide. lisede herkese mantık ve felsefe okutulması bireylerin mantıklarının ve mantıklı olanın farkında olabilmeleri, bunun yanında felsefe dersiyle ise düşünmeyi, düşünüleni ifade etmeyi ve düşünülmüş olanı anlayabilmeleri yeteneklerini arttıracağından gerekli olan durumdur. öyleki günümüzde mantıkdışı ve/veya mantıksızca yapılan davranışlar o kadar yoğunlaşmış durumdadırki bir tane mantıklı olay görülse uğruna fidan dikilecek duruma gelinmiştir. felsefe yani düşünmek, tamamen rafa kalkmış, toplumun tamamı birbirini yer hale gelmiştir. on yıl önce felsefe ve mantık dersleri tevhidi tedrisatın tamamen dışında tutulmaya başlanmıştır. buna mükabil yetişen gençlik, okulda edinemediği bu temel eğitimleri ailelerinden de alamayınca, sokakta sevişmeyi normal gören, yere tükürüp kendini haklı gören, alkollü araba kullanmayı zafer sayan, politikayı kitaplardan değil popüler televizyon kanallarından "kısaca" kulak kesilerek edinen, hatta felsefe yapmasana diyerek hakaret etmeye çalışan, sadece tüketen, a4 kağıdı israfının ülkeyi çölleşmeye götüren bir davranış olduğunu bilmeyen, hamile kadına otobüste yer vermeyen ama onunla ilgili seksüel fantazi kuran, namusluluğun eş anlamlısını dindarlık, başı kapalılığın zıt anlamlısını hayasızlık olarak gören, din ve dogmaz yüklü mesina ucuna asılmış bir toplum, daha önemlisi bir gençlik ortaya çıkmıştır.
ilkokulda mitolojiye başlaması gereken sürecin devamıdır. aslında liseye kadar bekletilmemesi gerekir. ortaokulda mantık ve felsefe okutulmalı ve lisede siyaset, din dersleri verilmelidir. nihayetinde lise sonunda insanlar oy vermeye başlarlar...
taşları bağlayıp köpekleri serbest bıraktıkları bu memlekette, akıl tutulması'ni bitirecek, yüz yıllık yalnızlığımız'a son verecek ve haramilerin saltanatı'nı yıkacak olan bir gelişme olacaktır. ama bunu bildikleri için kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği bir uygulamadır. şimdilik.

(bkz: göt ister)