lustral

yeni sözlük yazarı. aramıza hoş geldin.

(bkz:askk)
tanım: bir antidepresan türü.

hoşgelmiş.
ikinci ayımı tamamlamak üzereyim. bu yazıyı yazmak istedim çünkü antidepresanlarla ilgili çok fazla önyargı var. ben deneyimlerimden ve okumalarımdan hareketle toplumun söz konusu önyargılarını tartışacağım.

öncelikle ben depresyon ve anksiyete, daha da önemlisi intihar düşüncelerim olduğu için doktora gittim ve bu ilaç bana reçete edildi. çok küçük yaşlarımdan beri depresyon yaşayan ve intiharı düşünen biriyim. fakat bir ayrılık yaşadığım zaman çok daha fazlasını yaşıyorum.

üç ay önce de hayatımın en ciddi ikinci ayrılığını yaşadım. kolumu bile kaldıracak gücü kendimde bulamadığım, intiharla ilgili yazılar okumaktan başka hiçbir şeyin ilgimi çekmediği, geleceğe karşı pesimist düşüncelerle, anlamsızlık, amaçsızlık, yalnızlık ve ölüm anksiyetesiyle karakterize bir dönem yaşadım.
ardından annemlerin konya'ya gideceği bir gün -ben o gün intihar etmeyi düşünüyordum- ani bir kararla ben de sizinle geleyim, psikiyatriste gitmek istiyorum dedim ve sonrasını biliyorsunuz.

-faydasını gördüm mü?
-%95
-peki yan etkisi oldu mu?
-kısa bir süre gün içerisinde uykulu olduğumu hissettim. yalnız bu antidepresandan mı yoksa hala bir miktar devam eden depresyondan mı kaynaklandı diye düşünüyorum da,
bence depresyondan.
bir hafta on gün kadar günde bir-iki kere kustum.
bir de seksüel disfonksiyon var. libidomun düşmesi açıkçası zaten benim istediğim bir şeydi. geç boşalmaysa bolca vakti olan bir insansanız sorun olmuyor.
bunlar dışında bir yan etkisini görmedim.

-beni uyuşturdu mu? sorunlarımı kafama takmamamı mı sağladı?
-aksine depresyon sürecindeyken kafanız uyuşuk oluyor, algılarınız daralıyor. antidepresanla kendinize geldikçe hayatı daha geniş bir perspektiften algılamaya başlıyorsunuz. sorunlarınızı ise takmadığınız gibi bir durum yok. olumsuz düşünce kalıplarınızı değiştirmeden kendinizi iyi hissedemezsiniz. ilaçlar sizi bir miktar arkadan ittirir, sonrası yine aynı. eğer eğitimli ve gelişime açık bir insansanız bu süreçte düşünce kalıplarınızın değiştirebilirsiniz.
ben altıncı haftadan itibaren kafamın içinde bir terapistin bana meydan okuduğunu hissettim. düşünce kalıplarımı sorguladım.
varoluşsal sorunlarıma başka pencerelerden bakmaya başladım. varoluşumuzla ilgili bilmediğimiz çok şey var. ve bilmediklerimiz bizi korkutabilir ve bunaltabilir. ama bildiğimiz şeyler de var. ve bilmediklerimizi bildiklerimizi de göz önünde bulundurarak yorumladığımızda daha sağlıklı bir sonuca ulaşabiliriz. bununla ilgili ayrı bir başlık açıp varoluşsal sorunları olanlara amme hizmeti niteliğinde bir yazıyla destek olmaya çalışabilirim.

bu arada seksüel disfonksiyon dışında hiçbir yan etki artık devam etmiyor. zaten antidepresan kullanılan süreçte ilk başta yan etkilerin ortaya çıkacağı ardından bunların kaybolacağı, dördüncü haftadan itibaren olumlu etkilerin görüleceği, altıncı haftadan itibarense tam bir etkinin görülebileceği ifade ediliyor. maalesef ilacı attım, şıp iyi olayım beklentisinde olan insanlar daha yan etkilerin görüldüğü dönemde ilacı bırakıyorlar. lütfen biraz sabır. yan etkiler geçecek ve iyi olacaksınız.

-antidepresanlar yasal uyuşturucu mudur?
-bunu yaptığım araştırmalardan hareketle cevaplayacağım. uyuşturucular ve antidepresanlar farklı etki mekanizmalarına sahipler. uyuşturucular beyindeki salgıların artırılması için uyarıcı etkide bulunurken, lustralin de içinde bulunduğu ssri türü antidepresanlar bu salgıların geri alınımını önleyerek beynimizde daha fazla bulunmalarını sağlıyor. zaten ingilizcesi selective serotonine reuptake inhibitors, türkçesi ise seçici serotonin geri alım inhibitörleri bunların. *inhibe etmek=engellemek.
yani biri üretimini artırırken diğeri geri alımını azaltıyor.

kısacası benim için mucizevi bir etkisi oldu. hatta daha 3 ay önce o ruh halindeyken şimdi bu ruh halinde oluşum bana çok garip geliyor. önümüzdeki süreçte terapiye de gitmeyi düşünüyorum. size de özellikle intihar düşünceleriniz varsa profesyonel destek almanızı öneririm. en azından gidin devlet hastanesinde muayene olup ilacınızı alın. eşcinseller zaten değişime açık insanlar oluyor. yaptığınız okumalarla terapiye gidemeseniz bile kendi kendinize hayata bağlanabilirsiniz.
depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar hayatınızda var olan sorunları çözmez. sonsuz mutluluk vermez. sadece siz sorunlarınızı çözerken kötü düşüncelerle örselenmenizi önlemeye çalışır.

hayatımızda bir çoğumuz üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlarla karşılaşabilir, kötü anılara sahip olabilir ve gelecek hakkında karamsarlığa kapılabiliriz. zaten eşcinsel oluşumuz ve seksüel kimliğimizle toplum içinde bir yere sahip olamayışımız diğer sorunları derinlere itmemize ve kar topu gibi sorunların giderek büyümesine yol açıyor. daha hassas, daha kırılgan ve içe dönük bireyler olabiliyoruz. hayatımızın her noktasında yardım almak asla yadırganacak bir şey değildir, olmamalı da.
yoğun anksiyete bozukluğum için psikiyatristim tarafından, stilizan ilacı ile birlikte tarafıma reçete edilen, 1 haftadır kullandığım antidepresan.

tam olarak etkilerini görebilmem için minimum 1 ay kullanmam gerekse de daha öncesinde 60 mg'lık duxet'i bitirip buna geçtiğim için daha iyi hissetmeye başladım bile.

elbette bu tür ilaçlar tüm sorunlarımızı ortadan kaldırmıyor, sadece sorunlarımla daha rahat ilgilenebilmem için dinginlik sağlıyor.. uyku düzensizliği epeydir yaşıyordum zaten, arada xanax kaçamaklarım ile durumu kotarıyordum ama şu an stilizan ile birlikte kullandığım lustralde çok büyük bir uyku sorunu yaşamadım, iştahım büyük ölçüde kesildi, günde 1 öğüm yemeği neredeyse tiksinerek yiyorum.. işalla kilo verdirir..