made in abyss

akihito tsukushi tarafından çıkarılan bir manga ve anime serisidir.
dünyada tek keşfedilmemiş olan devasa çukur ve mağaralar sistemine “hiçlik(abyss)” deniyordu. derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. abyss’inin sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. uçurumdan aşağı çukura dalan bu maceracılara ise “mağara akıncıları” denilir. abyss’in kenarında bulunan ousu şehrinde yaşayan kimsesiz bir kız olan rico’nun hayali ise annesi gibi bir mağara akıncısı olup, mağara sisteminin gizemlerini çözmek. bir gün rico mağaraya keşif yapmak için gittiğinde insana benzeyen bir robot ile karşılaşır. bu karşılaşmayla neşeli ve bir o kadarda heyecanlı hikâyemiz başlar.
animesini dün bir oturuşta bitirdiğim, ikinci sezonunu beklediğim ve mangalarını ısmarladığım seridir.

başta karakterlerin şirinliği ve masumluğuyla insana "aa, çocuklara yönelik midir?" dedirtse de konu gittikçe grim ve dark bir hale büründüğünde tadından yenmezlik etkisi yaşatır.

sabırsızlıkla ikinci sezonunu bekliyorum.
japonların sınırsız hayal güçlerine tekrar hayran kaldım. animasyon kalitesi de çok iyi ve çizim tarzının aksine son derece dehşet verici olaylar ve sahneler içermekte. ilk 4 bölüm sakin geçiyor diye hep öyle gidecek sanmayın, asıl macera sonrasında başlıyor.