mahabad kürt cumhuriyeti

iran'da mahabad'da kurulan ve bir yıldan kısa bir süre varlık gösteren, "cumhuriyet" olarak anılsa bile, resmen bir devlet olarak kabul edilmemiş bir kürt oluşumudur; adeta 12 eylül öncesi tabirle, bir tür "kurtarılmış bölge"´dir.
22 ocak 1946 - 17 aralık 1946 arasında ömrü olmuş, 2.dünya savaşı sonrası iran'daki yönetim boşluğu fırsat bilinerek oluşturulmuştur.
alıntıdır:

"ocak 1946'da sovyetler birliği'nin desteğiyle kurulan ve sovyetler birliği'nin çekilişiyle aynı yıl içinde yıkılan, birleşmiş milletler tarafından tanınmamış kürt devleti."
"sovyetler önce neden destek vermiş ve sonra neden çekilmiş acaba?" diye düşündürten sözde kürt devletidir ki, resmen tanıyan devlet olmamıştır hiç.

aslı mahabad cumhuriyeti'dir (komarî mehabad). "kürt" eklemesi sonradan sonradan yakıştırılmıştır (komara kurdistana mehabadê).
ocak 1946'da sovyetler birliği'nin desteğiyle kurulan ve sovyetler birliği'nin çekilişiyle aynı yıl içinde yıkılan, ilk kürt devleti.

sovyetler bölgeden çekilince iran'ın mahabad'ı işgal etmesiyle son buldu. devlet büyükleri idam edildi.

çöküş nedenleriyle ilgili olarak koohi-kamali şunları söylemektedir:

"öncelikle kürt toplumunun ana özelliği olan kabile bölünmüşlüğü, merkezi hükümete karşı direnişin sonucunda kürt cumhuriyetinin kurulmasında rol oynadığı gibi bu cumhuriyetin yıkılmasına da sebebiyet vermiştir. değişik kabileler, daha doğrusu bu kabilelerin liderleri arasındaki çatışma ve çekişmeler ulusal hareketin önünde önemli bir engel olmuştur. bir veya birden çok kabilenin kendi çıkarları uğruna dış güçlerle iş birliği yapması kürt tarihinde olağan bir haldir. ikinci iç sebep cumhuriyetin iyi örgütlenmiş ve politik deneyimine sahip güçlü yönetimden yoksun olması olgusudur. "

fazla söze de gerek yok sanırım.
tanım: gerçeklerin acı olduğunu kabul etmeyen yazar hezeyanının izlerinin görülebileceği bir başlık.

(bkz: hayallerle yaşıyor bazı ibneler)***