westworld

yapımcılığını j.j abrams ın üstlendiği aynı isimli michael crichton filminden esinlenilmiş 2016 yapımı tv dizisi. westworld kısaca yetişkinlere hitap eden, vahşi batı temalı bir eğlence parkında gerçekleşen gizemli olayları anlatmakta. çok fazla spoilera girmeden şöyle diyebilirim. adı westworld olan ve müşterilerine en gerçekçi sanal gerçeklik tecrübesini sunmayı amaçlayan, vahşi batı kasabası şeklinde inşa edilmiş bir eğlence parkı. içerisindeki atından, kuşundan tutun da her canlı insanlar tarafından tasarlanıp üretilmiş. aynı şekilde park içerisinde ev sahibi* adı verilen insanlar da. parkın amacı gelen müşterilerine istedikleri her şeyi yapabilecekeri bir ortam sunmak. şöyle ki istediği ev sahibini öldürüp, istedikleri şekilde silahlı çatışma gibi olaylara karışabiliyorlar. parkın en önemli kurallarından bir tanesi de ev sahiplerinin müşterilere kesinlikle zarar verememesi. 8 bölüm izledim, ilerleyişi biraz yavaş da olsa merakımı cezbeden dizidir.
çok sağlam başlayan, temasıyla ve oyunculuklarıyla oldukça hayran bırakan bir hbo dizisi. bu kadar ama, başka övecek konu bulamıyorum. her bölüm ortaya bir gizem atıp onları çözmeden yeni gizemler üretirseniz tutarsızlıklar başlar, tutarsızlıklar odağı dağıtır, işsiz insanlar teoriler atmaya başlar bunun üzerine ve sonuç olarak hepsi tutar. biraz yazık oldu.
herkesin çıplak sorgulanması çok seksi değil mi..
ikinci sezon fragmanı yayınlamış.ilk bölüm 22 nisanda.robotların yükselişi devam edecekmiş gibi görünüyor.
kendimi çok zorlasam da devam edemediğim dizidir. konu ve altyapı olarak çok sağlam evet ama yolunda gitmeyen bir şeyler var. sarmadı bir türlü ne yazık ki. bizimle dıyılsın o yüzden.
senaryonun esrarengizliği, jeffrey wright'ın yakışıklılığı, anthony hopkins'in karizması, evan rachel wood'ın güzelliği için izlediğim dizi.
diziyi izlerken robotlarla beraber bizde aydınlanma yaşıyoruz.insan robot olup olmadığından şüphelenir hale bile gelebiliyor.aradaki farkı ayırt edemiyorsan gerçeğin ne olduğundan da emin olamıyorsun.allahtan teknoloji o kadar ilerlemedide dizide yaratılan paranoya izlerken bize de sıçramıyor.
ayy diyodum bu diziye ne oldu. nerdeyse biten dermiş. dün buldum bir yerden izliyorum bayaa geri kalmışım. heyecanla ilerliyor.
olum 2. sezon sonu ne biçim bitti lan. o nasıl bir sondur. resmen dış dünyaya açıldılar. 3. sezon felaket olacak bence.
3. sezonun ilk fragmanı yayınlanmış. aaron paul diziye dahil olmuş. 0:38'de görüldüğü üzere üçüncü bir paint it, black göreceğiz. benden söylemesi.

fragman tatmin etmedi ama diziyi heyecanla bekliyorum yine de. umarım ilk 2 sezon gibi güzel olur.
 spoiler!
"lakin bu dünyada niyetleri yanlış anlamak çok kolay."
3. sezonu başlamış dizidir. öncelikle aaron paul'u ve caleb karakterini ben baya beğendim. jesse pinkman'dan sonra bunu başarması bence o kadar kolay değil. ilk bölümden maeve'i göremediğim için mutsuzum ama sonraki bölümlerde zaten bol bol göreceğiz gibi duruyor. dolores ile caleb arasında kurdukları bağlantı güzeldi.ayrıca dikkatimi çeken bir nokta var. incite şirketi'nin rehoboam adlı yapay zekası, yani adının rehoboam olması ve dizinin tanıtımında sistemin daha önceden solomon olarak tanıtılması tesadüf değilmiş. aşağıya birkaç link bırakıyorum. bazı insanlar bu sisteme karşı ve ilerleyen bölümlerde bu insanların dolores'in de yardımıyla daha da güçlenecekleri kesinleşti gibi bir şey. bu da dolores'in hikayede jeroboam'ı temsil ettiğini gösteriyor olabilir. yani rehoboam'a karşı kazanacağı zaferden sonra dolores kendi sonunu hazırlayacak olabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rehav%27am
https://tr.wikipedia.org/wiki/I._Yarovam
https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCley...
https://www.jw.org/tr/kutuphane/kitaplar...
https://en.wikipedia.org/wiki/Caleb
3x04 ne bölümdü ama. biz charlotte hale kim çıkacak diye beklerken bütün hostları açıkladılar. birinci sezondan göndermeler yaparak bunu bize göstermeleri de ayrıca güzeldi.

her ne kadar dolores ve maeve rövanşını sabırsızlıkla beklesem de iki karakteri de seviyorum aslında. umarım dolores maeve'i kurtarmanın bir yolunu bulur. zaten serac olmasa maeve'in umurunda bile değil bütün bu olup bitenler. bonus olarak kızına kavuşma ihtimali var hem. ama aksine dolores ve maeve gerçekten karşı karşıya gelmek zorunda kalırsa ben maeve'in aynı hatayı tekrarlayacağını hiç düşünmüyorum.

ayrıca william'ın sorusuna cevaben dolores'ten şöyle sesli bir nah çekmesini bekledim ama elbette böyle bir şey yaşanmadı*.

"the maze is about understanding, you still don't even understand who you are. if any of this was your choice, wouldn't you already know?"
ilk sezonu soluksuz izlemiştim. çok güzeldi. sonra 2. sezon 2 yıl sonra denilince unuttum aklımdan çıktı bir de 2 yıl aramı olur yav. izleyemedim sonradan. tekrar izlemeye başlamalı mıyım sizce ?
yeni sezon gayet iyi başladı.aaron paul'ün diziye eklenmesi yerinde bir karar olmuş.breaking bad den sonra yine çok sağlam bir karakterle geliyor.dolores yine büyük oynuyor.izlerken gerçek dünyada mı yoksa bu sefer de futureworld de mi diye düşünmek işi daha da zevkli hale getiriyor.inception'ı yaratan insanların tek katmanlı bir dünya simülasyonu yaratmış olma ihtimalleri de düşük zaten.diziyle ilgili tek korkum izlenme oranlarının yetersiz olması nedeniyle iptal edilmesi yada erken final yapması.çünkü her bölümü ayrı ayrı film kalitesi ve uzunluğunda. anladığım kadarıyla genele hitap etmemesi ve istenilen popülariteyi yakalayamaması gibi bir durum söz konusu.ayrıca biz alışığız ama bölümlerin 45-50 dk dan uzun olması izlenebilirliğini düşürüyor.evlerinde boş boş oturmalarına rağmen diziyi izlemeyip ratinglerin düşmesine neden olan tüm hbo abonesi amerikalılara en içten küfürlerimi sunuyorum.
tek kelimeyle muazzam bir başyapıt, jonathan nolan ve eşi lisa joy harika bir iş çıkarıyorlar. bu sezon cyberpunk bir 2058 ile tanışıyoruz, mekanlar, fütüristik atmosfer ve bölümlere ustaca yedirilen sembolizm esintileri sizi tek kelimeyle mest ediyor. bu diziyle ilgili en sevdiğim şeylerden biri oldukça sınırlı bir kitleye hitap etmesi. bu kadar yoğun ve katmanlı bir olay örgüsünü takip etmek izleyici için de bir hayli zor.
3x07'den bildiriyorum. sezon finali öncesi sezon finali gibi bir bölüm olmuş. birçok sorunun cevabını verdiler. solomon'ın nasıl çalıştığını, caleb'ın tedavisini, sistemin insanları nasıl manipüle ettiğini daha yakından, caleb üzerinden gördük. gerisi spoiler.

bölümün clementine ve hanaryo ile açılması müthişti. eski hostları görmek gerçekten güzeldi. açıkçası dolohale'e ve hale'in ailesine saldıranın dolores olduğu önceki bölümden de belliydi. ama dolores'in planı da ne istediği de hala belli değil. insanlığın sonunu getirecek kişi eğer caleb'sa neden william'ı da oyuna dahil ediyor? bunu yaparken niye caleb'ı gazlıyor? gerçekten ne istiyor? kaos mu? kaostan beslenecek olsa dahi bence maeve gibi aldığı upgradelerin haddi hesabı olmayan bir hosta karşı 2 kez kazanan ve herhangi bir upgrade almamış dolores'in yazılımında çok daha fazla şey var. dolores diyoruz ama aslında ford'un planı neydi? bunu da düşünmek lazım. solomon bile söyledi üzerine basa basa sen delos'un ürünüsün diye. yolun sonunda gerçekten nereye varacaklar çok merak ediyorum. bir denge mi sağlanacak? yoksa dünya mı yok olacak? insan yeterli para sağlandığında her istenileni yapan bir varlıksa ve dizinin sonunda eğer insanlara da yer vereceklerse gerçekten insan nasıl bir farkındalığa erişecek? william gibi bir farkındalığa erişeceklerdir muhtemelen. çünkü william'ın verileri serac'a iyi bir para karşılığında sattığı detayını bu bölüm vermeleri böyle bir dizi için tesadüf değildir diye düşünüyorum.

ayrıca sezonun başından beri kıyafetler üzerinden siyah ve beyaz renklerini işlemeleri ve bölümün adının satranç terimi olan passed pawn olması, dolores ve maeve'in kapışırken üzerindeki kıyafetlerin siyah, ama beyazlar içinde bir william görmemiz dizinin detaylar üzerine ne kadar düşündüğünü gösteriyor. bu diziyi hem bu yüzden hem de araştırmaya, düşünmeye, sorgulamaya teşvik ettiği için çok seviyorum.