makedonya'ya iltica başvurusu fiyaskoyla sonuçlanan yazar

ben oluyorum. iki haftadır sözlükten uzaktım. bu süreç içinde iltica başvurum için gereken hazırlıklarımı yapıp vize istemedigi için gidebileceğim en kolay ülke olan makedonya'ya uçtum. pasaport kontroldeki polislere evraklarımı teslim ettim. beni hemen soruşturma bürosuna aldılar, 4 polisten ikisi türkçe konuşuyordu. türkçe konuşan polislerden bir tanesi benden resmen rüşvet istedi. ben param olmadıgını amacımın makedonya kabul etmezse üçüncü bir ülkeye gitmek oldugunu söyledim. malesef beni tekrar türkiye'ye gönderdiler. hayatımın son 8 ayı cehennem azabı gibi, çekilmez halde. önce gay oldugum için darp edildim, işimden atıldım, ailem gay oldugumu ögrendi, intihar ettim, işsizim. bu kadar magdur ve mutsuz olmama ragmen beni anlamamakta ısrar eden, ülkede kalabilmem için benden rüşvet isteyen makedon polisleri bana ayrı bir darbe vurdu. intihara doğru ilerliyorum son hız.
nasıl bir ülkede yaşadığımızın ispatı.hakkımızda şikayet olursa haklı bile olsak bu ülkede yatacak yerimiz yok.
üzülme. seninle gidecek üçüncü bir ülke bulalım. dm at, bu ülkeden nasıl gidebiliriz kafa kafaya verip bir çaresine bakalım...
#404251 ben de varım. kanada deneyelim derim. hayata baştan başlamak zor ama buralarda kalmak daha zor olacak gibi. keşke iltica ederken daha sosyal bir ülke seçseydin. gelişimini tamamlayamamış avrupa ve orta doğu ülkelerinde rüşvet maalesef çok yaygın. versen de kabul edilmeyecektin emin ol. daha iyisi var, halledilir.
balkan ülkelerinde rüşvet çok yaygın. kötü bir deneyim olmuş ama keşke gitmeden önce yazsaydın. şu halde ab ve kanada bu konuda en makul ülkeler. diğer bütün ihtimaller için boşuna yol parası ve hepsinden öte ümit vermiş oluyorsun. iltica konusunda nette yazılıp çizilen çok boş şeyler var açıkçası. biz de burdan gitsek hemen kabul edecekler yada tr nin suriyelilerle davrandığı gibi yapacaklar sanıyoruz ama kabul oranları çok düşük.
değerli arkadaşlar, ab üyeleri ülkeler veya kanada'ya vize alamıyorum çünkü çalışmıyorum. kıytırık makedonya'dan başka aklımda seçenek yoktu. yunanistan adalarına günübirlik vize ile çıkıp bir de öyle denemekte fayda var, ama ona da benim maddi olanagım hiç kalmadı.