maya uygarlığı

çok değil iki ay kadar önce nişantaşı civarında bir kadının geri viteste üstelik yokuş bir alanda ve de tek bir hamle ile arabasını park ettiğini gördükten sonra 2012 kehanetinde haklı olduklarına kanaat getirdiğim uygarlık
yediğiniz her ekmek bir maya uygarlığıdır. milyarlarca bakteri çoğalarak o ekmeği oluşturmuşlardır.
astronomi, matematik, mimari ve sanat gibi birçok alanda bizden çok ileri bir düzeyde olduklarını bildiğim kadim uygarlık.
binlerce yıllık dönemlerden oluşan detaylı takvim sistemlerinin 21.12.2012 tarihinde bitişiyle kıyameti ön görmüş olan uygarlık.
sözkonusu kıyameti sembolize eden ve yeni bir çağın başlayacağını tasvir eden stela(taş yapıt):
bir orta amerika uygarligidir. meksika'nin güneyi, honduras, guatemala, ve el salvador topraklari üzerinde hüküm sürmüs, güçlü kent devletleri kurmus, beyazlarin amerikayi kesfetmelerinden itibaren güçten düsmüsler ve nihayetinde tarih sahnesinden silinmislerdir. ancak günúmüzde, bu uygarliktan arta kalan ve maya dilinin çesitli lehçelerini konusan yerli topluluklari hala, yukarida sayilan ülkelerde yasamaktadirlar.
popülaritesi yaklaşık 19 gün sonra sarsılacaktır.
21 aralıkta bütün karizmaları yerle bir olacak olan kavim. lakin işin kötü yanı şu ki eğer kıyamet kopmaz ise kıyametin kopacağına inanan bu kadar insan bunun hesabını kime soracak. ortada mayalı falan olmadığı için hepimiz risk altındayız sanırım.
delinin biri kuyuya taş atmış....
21 aralık 2012 tarihinde dünyanın sonu olacağını değil, dünyanın bu tarihten itibaren yeni bir döneme gireceğini söylemişlerdir.

bu uygarlığın da kendi astroloji kültürü var.
ama bizdeki gibi mevsimsel zodyağa yada hint sideral zodyağına benzemiyor.
geçmişin izlerini taşıyan bir gölge burç, geleceği ifade eden bir burç var, yaşam ağacı var, galaktik ton var... hiç kafamın basmadığı bir astrolojisi var.