minecraft

özel desenli küpleri kullanarak en basit tanımıyla kendi dünyanızı yaratabileceğiniz oyun.
hayalinizdeki binayı,yapıyı yapabileceğiniz,saatlerce uğraşıp başardıktan sonra harcanan onca saatin boşa geçtiğini düşündüğüm ama bıkmadan oynamaya devam ettiğim oynun.
yaklaşık 2 senedir "oyna şu oyunu!" diye bana söylenen bir arkadaşım vardı, bugün aldım ve oynamaya başladım.

aşırı derecede bağımlılık yapıcı bir oyun, sonum hayır olsun.
ayisozluk server?i olsa da oynasak kaynassak dedigim oyun.
bunu komşunun ufak oğlanı oynuyor. geçen abi gel oynayak dedi dedim çocuk get işine. nedir bu bu kadar sarıyor mu hakkaten. grafikleri pespayedir dedim çocuk oynuyorsa.
iki oğlumunda delicesine oynadıkları oyun. sadece oynamakla kalmayıp youtube da tüm videolarını izliyorlar, bana kitaplar ve maket setlerini aldırıyorlar. yeni gözde oyunlardan biri olmalı.
sanırım şu zamana kadar okuduğum en üzücü haberlerden biri; '' tüm dünyada 100 milyondan fazla oyuncusu bulunan ve tüm zamanların en çok satan oyunları arasında yer alan minecraft türkiye’de aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından yasaklanıyor! ''
bu oyun daha yeni çıktığında bir arkadaş tavsiyesi ile oynamaya başlamıştım. her şeyin küplerden oluşması ilk zamanlarda rahatsız edici olmuştu. hayallerinizin sınırlarını zorladığınız bir oyundu oysa ki. küplerden binalar,kaleler hatta şehirler bile inşa edebiliyordunuz. geçtiğimiz haftalarda akşam haberlerinde oyunun haberini görmüştüm.
ne kadar yazıktır ki muhabir oyunu araştırmamıştı bile. oyunda bir kuleden başladığını ve bir şeyler öldürdükçe güçlendiğini hatta araba çalınabildiğini falan söylemişti.
şok olmuştum, hazır bir yamadan oynamıyorsan kuleden başlaman imkansızdı. ayrıca oyunda araba bile yok yahu! haberde oyunun şiddet içerdiğini ve çocuklardan uzak tutulması gerektiği söyleniyordu. gerçekten de acıyorum, oyunun değerini anlayamayan insanlar dolu.
hiç araştırılmadan ülkemizde yasaklanma planlarına girilen oyun. sanırım bu oyun ilk kez bizim ükemizde yasaklanacak. 9 yaşındaki büyük oğlum haberi duyduğunda "baba kan bile çıkmıyor, hatta tüm varlıklar küplerden oluşuyor, yasaklanması haksızlık dedi. ben oynamalarına izin veriyorum ve türk kanallarındaki haberlerden daha az şiddet içerdiğini düşünüyorum.
sevenlerinin çok sevdiği benim gibi sevmeyenler içinse nedir ki bu yahu denilen oyun. sevemediğim diğer bir oyun için (bkz: angry birds)
sevenlerinin çok sevdiği benim gibi sevmeyenler içinse nedir ki bu yahu denilen oyun. sevemediğim diğer bir oyun için (bkz: angry birds)
ortalamanın üzerinde bir gaymer olarak nefret ettiğim oyun.
satın aldığım günden beri verdiğim paranın her kuruşuna değdiğini düşünüyorum. her ne kadar görsel olarak herkese hitap etmese de yıllarca sıkılmadan oynanabilecek derinlikte bir oyun. her şeyden öte oyunun dünyası sınırsız.* yani siz oyun üzerinde hareket ettikçe oyunun dünyası genişlemeye devam ediyor. bununla beraber sürekli olarak güncellenip yenilikler ekleniyor. tekdüze bir oynanışa sahip olmadığından tekrar tekrar zevkle oynanabilen bir oyun. ayrıca geceleri evimin etrafında dolanan zombilerin özenle kurduğum korkunç tuzaklara düşmelerini izlemek pek keyifli oluyor.

(bkz:başlık hortlatmak)
on yıldır oynadığım oyundur kendisi.
minecraft education ile covid 19 sürecinde interaktif eğitime yeni bir soluk getirmiştir.
yukarıdaki öneriyi destekliyorum. proximity chat modu da olursa tadından yenmez bence. zaten tek başına bir noktadan sonra sıkılıyor insan. sürekli farm kur nereye kadar?
şuan ki dolar kuru ile çok pahalı olan ama çok değerli, içinde kendinizi kaybedebileceğiniz güzel bir oyundur.
oyunda ilk defa pasta yaptığınız zaman açılan "the lie" adlı achievement, portal'da gördüğümüz "the cake is a lie" cümlesinden esinlenilmiştir.
yeğenimin gittiği özel okulda ekstra olarak verilen kodlama derslerinin olmazsa olmazı absürt oyunların kaynağı. (bkz:ikimize bir dünya kurdum içinde sen yoktun)