miss turkey 2017 güzeli ıtır esen'in tacının geri alınması

15 temmuz şehitleri ile ilgili tweet attığı için geri alındığı duyuruldu. güler misin ağlar mısın.

https://goo.gl/m569Es
ne kadar özgür bir ülkeyiz. kafamıza göre taç takıp sonrasında geri alabiliyoruz. sebep ise sosyal medyada fikrini belirten kişinin hükümet ile aynı düzlemde düşünmüyor olması. şaşırdık mı? tabiki hayır.

(bkz:düşünce özgürlüğü)
keşke kendisi de düştüğü vicdansizlik batagindan geri alinabilse. bildigim kadari ile gorgu kurallari, ahlak ve tutum gibi unsurlar da belli bir sure gozlemleniyor. boylesine acimasiz bir paylasimi yapan kadin muhakkak bir yerde pot kirardi. nasil oldu da diger kizlarin önüne gecti?
yarmış olaydır. bir diğer yarışmacı kız da birinci olamadığı için twitter üzerinden yapımcılara falan sövmüş. zaten bu ilk 1. gelen kızı da hiç beğenmemiştim.
15 temmuz bir kenara da, herhangi bir ölünün, ölü de bir kenara herhangi bir insanın arkasından bu sekilde konuşabilecek potansiyele sahip birisi de lütfen siktirsin gitsin. regl olmak doğal bir durum ama bunu başkasının hayatına akıtmak embesillikten başka bir şey değil. özgürlük bu değil. neymiş efendim siyasi hiç bir paylaşımı yokmuş piremsesin pardon kraliçenin. salaksın kızım.
daha geçen hafta miss america'da texas güzeline donal trump'ın charlottesville olayları sırasındaki tutumu soruldu ve kendisi milyonlarca amerikalının canlı yayında seyrettiği programda amerikan başkanını sert sözlerle eleştirdi.
https://twitter.com/goldengateblond/stat...

şu olay türkiye'de yaşansa önce kızı bir güzel paketler, yarışmayı sonsuza dek yasaklar, organizatörlerin hayatını söndürür ve kanalı astronomik bir para cezasına mahkum ederlerdi sanırım. biz de burada hâlâ "öyle dememeliydi, şöyle yazmamalıydı, ay çok ayıp oldu" bilmemne diye konuşmayı sürdürelim. insanlar yazacak arkadaşlar. insanlar konuşacak. canınızı çok sıkan, hoşunuza gitmeyen, hatta bazen iğrenç bulacağınız şeyler diyecekler. kendi dünya pencerenizden bakıp ayıplamakta özgürsünüz tabii, bu hakkınız. ancak bir kişi ya da grubu etnik/uyruk/cinsel vb. kimlik özellikleri üzerinden diskrimine ederek hedef gösteren, apaçık nefret söyleminde bulunarak saldıran ve başkalarını da saldırmaya teşvik eden sözler sarf etmedikçe insanlar da cezalandırılma tehdidiyle karşı karşıya gelmeksizin dilediklerini söylemekte özgürler. "yok o söylenmez, şununla dalga geçilmez, bununla şaka olmaz" dediğiniz her şey söylenir, hepsiyle dalga geçilir, şakası yapılır. sindirmeye mecbur, beğenmiyorsanız kafanızı öbür yana çevirmekte özgürsünüz. sahip olmadığımız için ne olduğu hakkında kafası bir hayli karışık bir ülke olup çıktık ama, özgürlük böyle bir şey.
her konuda batıyı/amerika'yı örnek göstermekten vazgeçmeliyiz. amerika'nın güzellik anlayışı ile bizimki aynı olmak zorunda değil. bizde güzelliğe zarafet, incelik, kendini doğru şekilde ifade etmek vs. gibi bir cok unsur dahil. dolayısıyla konuyu özgürlük çerçevesinde ele almak doğru olmaz. konu bu unsurlarin ihlali olarak ele alınırsa daha dogru yaklaşmış oluruz kanımca.
paylaşımı bu: https://twitter.com/27kelebek/status/910...

sonrasında özür dilemiş. ben olsam özür dilemezdim mesela. çünkü ortada özür dilenecek bir durum yok. "15 temmuz şehitlerini anma gününde regl oldum, şehitlerimizi kanayarak kutluyorum" demenin nesi kötü anlamadım.