moulin rouge

paris'in dünyaca üne sahip olan kabarelerinden biridir. türkçesi kırmızı değirmendir. fransız kan-kan dansı ile ünlü olmuştur.

ayrıca aynı isme sahip 2001 yapımlı başrollerini nicole kidman , ewan mcgregor un paylaştığı romantizm ve dram içerikli muhteşem müzikallerden biridir. *

ve de en popüler sözü hatta sloganı bile sayılabilecek bir söz ;
voulez-vous coucher avec moi?
bu gece benimle yatar mısın? *
kaç yıl geçti hala aynı tadı veren, hatta bırakın aynı tadı, tadına yaklaşan bir müzikalin dahi çekilmediği filmdir.
kaç defa izlediğimi bilemediğim müzikal. kurgu oldukça klişedir fakat ışık, oyunculuk, dekor ve makyaj vs tek kelimeyle muhteşemdir. el tango de roxanne sahnesi ile latin danslarını sevmeyen benim bile tango yapasım gelmiştir.

kitabın esas yazarı tolouse lautrec'tir. yönetmeni baz luhrmann'ın ilizyon dolu sahneleri sizi iki saat ekrana kitler. filmin müzikleri sahnelere uygun şekilde günümüze ait şarkılardan seçilmiştir. fransız bohem dönemini oldukça iyi yansıtır. en sevdiğim müziklerinden biri "the show must go on"dır. rivayet edilir ki filmi çekmeden önce yönetmek ekibi çağırıp bir güzel içmişler, müzikleri ve o iç gıcıklayıcı sahneleri o şekilde keşfetmişler...
baz luhrmann tarafından yönetilen, yapılan ve birlikte yazılan 2001 yapımı romantik jukebox müzikal filmi. filmde, ölümcül hastalığa yakalanan moulin rouge'un yıldızı, kabare oyuncusu ve fahişe satine'e aşık olan christian adında şair/yazar bir ingiliz gencinin hikayesini anlatmaktadır.
adam akıllı uyum sağlayan inglizce subtittle ını bulamadığımdan bi türlü izleyemediğim film. bu da böyle bir anımdır.
son zamanlarda arkadaş tavsiyesi üzerine izlediğim en ama en güzel filmdir.*
(bkz: the show must go on)
(bkz: müzikal)
pink, cristina aguilera, lil' kim ve mya'nın seslendirdiği lady marmalade şarkısının klip temasıdır.