muhalif

amerika'ya göç eden irlandalı ailenin babası iskeleye ayak bastığında '' burda hükümet var mı ?'' diye sorar; güzel ben karşıyım cevabını yapıştırır suratına bekleyen memura, muhalif olmak kendini bulmaya çalışmaktır, sadece birşeye karşı demek değil kafana itileni sualsiz kabullenmemektir.
karşıt görüşü savunan. aynı fikirde olmayan.
yeni dönemde akla gelen/getirilmeye çalışılan ilk anlamı: hapse tıkılması gereken mikroorganizmalar bütünü.
- muhalefeti oluşturan parçalardan her biri. gerçek kişi veya tüzel kişi olabilir...
- yeni türkiye'nin ileri demokrasi modelinde, rte'nin yeni operasyonlar düzenlemeyi düşündüğü kesim.
erken seçim'in bile kendini kurtarmayacağını gören akp faşizmi, yeni muhalif avına hazırlık yapmakta...
akp seçmenince hala zengin olmakla suçlanan, ak bmw'lilerin fakir edebiyatına maruz kalan, her haklı eleştirilerinde vatan haini ilan edilen kesimdir.
türkiye'de başlı başına kimlik haline gelmiş bir fenomendir. kimlik kıvamına girdikçe ne kurucu bir perspektifi ne de ideolojik ya da ilkesel bir yanı kalır, bundan böyle muhalif olmak akp ne derse karşısında olmaktır. tabi ki şu dönemde akp ne derse karşısında da olunmalıdır, ancak içi boş olan yani karşı çıkarken kendi alternatifini yaratamayan karşıtlık karşısında olanı daha da güçlendirmekten başka bir şeye hizmet etmez. neticede akp "bunlar erkek erkeğe evlenecek" der, karşıtı da "en çok gay sizden çıkıyor" der, hikayenin sonunda akp'nin topluma yaydığı homofobi tüm alanları ele geçirerek aşama kaydeder.