napoli

italya'nın güneyinde yer alan güzel yemekleriyle ünlü şehir.
gezerken biraz dikkatli olmak lazım. bir arkadaşımın elinden fotoğraf makinesini alıp kaçtılar.
anlayacağınız istanbul'dan pek de farklı bir şehir değil hırsızlık açısından.
(bkz:#243028)'de belirttiğim gibi, italya hırsızlık açısından en şaibeli avrupa ülkesi. maalesef napoli de italya'nın bu konuda en beter yeri diyebilirim. seyahat edeceklerin önlem almasında fayda var. pasaport, kimlik, büyük miktarda para ve kredi kartlarınızı, uçak vb. biletinizi özel önlem alarak taşıyın. özel tip bel-boyun çantası veya gizli çanta denebilecek bir şeyiniz olsun. otel odalarına da dikkat edin. odalardaki elektronik kasalara da pek güvenmeyin derim.

napoli'ye kadar gitmişken, amalfi, sorrento, hatta tarihe meraklıysanız pompeii ve herculanum da görülmeli mutlaka. ören yerlerinde, müzelerde de her zamanki gibi hırsızlığa karşı dikkatli olun. değerli saat ve takı takmayın.
dünyanın en güzel pizzalarının bulunduğu yunan şehri. hatta pizza pompeii'den gelme (eskiden sokaktan fast food gibi alınır ve hamuru tabak olarak kullanılırmış). o kadar güzel ki anlatılmaz yaşanır diyorum. hem de 4-5 eur sadece. bir de vesuvius yanardağının eteklerinden toplanmış sarı domatesli pizza orgazmik.

şehir de eski izmir'e benziyor ama daha dar, daha karanlık ve daha yakışıklı dolu. hatta erkekler cidden çok iyiler*. tabii italya'nın vatikandan dolayı hala biraz homofobik olduğu bir gerçek.*
geçen sene ziyaret ettiğim güney italya şehri. şehrin genel havası italyadan farklı olarak daha akdenizlidir. napoli hakkında gitmeden birçok yazı ve blog okuyup biraz çekinerek gitsek de başımıza bir şey gelmedi. ama şehir gerçekten tehlikeli. italyan tarzını, kültürünü, insan profilini en iyi gözlemlediğim şehir olabilir. çünkü tam olarak bağırarak konuşan insanlar, arabalarının kaportalarını koli bantlarıyla bantlamalar, hırsızlık ve tabiki de aradığım en güzel pizzayı bulduğum şehirdi burası.

napoli'ye iner inmez gardan çıkınca aklımda ye dua et sev deki pizza sahnesi canlandı. ve gidip o antika pizzacıyı da bulduk. pizzalar sadece margarita. nedenini sorduğumuzda ise 'gerçek napoli pizzasında domates sosu, mozzarella peyniri ve fesleğen dışında bişey bulunmaz' cevabını aldık. gerçekten pizzanın anavatanını görmek ve sonrasında şehrin tepesinden zamanında binlerce insanın ölmesine yol açan vezüv yanardağını izlemek çok hoştu. kesinlikle tekrar gitmek istediğim italya şehirlerinden birisi. bir diğeri (bkz: venedik)