nazmiye demirel

süleyman demirel'in hayat arkadaşı , siyasi hayatında her zaman yanında görmeye alışık olduğumuz bakımlı asil görünümlü bayan.
27 mayıs 2013 pazartesi hayata gözlerini yummuş siyaset hayatına renk katan kadın.

nazmiye demirel 1927’de doğdu. eşiyle kardeş torunuydu. beşik kertmesi, 12 aralık 1948’de islamköy’de yapılan üç gün üç gecelik düğünle evliliğe dönüştü.

1951’de yakalandığı hastalığa yanlış tedavi uygulandı, anne olma fırsatını yitirdi. olayı "hayatımın en üzücü günleri" diye hatırlar.

eşiyle abd’ye gittiğinde tutkuya dönüşecek bir hobi edindi: otomobil kullanmak. hamur işleri, yaprak sarması kadar dobralığı da meşhurdu. "bizimki" diye bahsettiği eşini eleştirmekten hiç çekinmedi. nazmiye hanım’ın ilginç özelliği paket açmaktan hoşlanmaması idi. hediyeleri birilerine açtırır, sebebini sorana "öyle alıştım" derdi.
uzun yıllardan beri alzheimer hastalığının pençesindeydi.
ölmüş. hiç beklemezdim ondan. süleymanı gömer diye düşünüyordum. ölüm olgusu normal şartlarda bende bir hüzün yaratırken bu sefer onun ismiyle birleşmesi açıkcası bu durumu nötürledi. kocasının da yanına tez zamanda bol acıyla gitmesi dileğiyle.
bir dönem kuaförüyle aşk yaşadığı dedikodularıyla ortalığın tozunu attıran firs lady. yaaaaaaaa! bu işler böyle, ummadığın taş, baş yarıyor.