nükleer enerji

nükleer enerji
hükümet kararına göre değilde, referandum ile karar verilmeli diye düşünüyorum. halk buna karar vermeli. lakin halk artık doğru kararları veremiyor bu nedenle nükleer enerji ve santrallere ülkemiz ev sahipliği yapacaktır. hiç istemesemde.


risk teşkil ediyor diye evimizde "tüp" de bulundurmayalım o zaman diyen başbakanımız nükleer enerjiye bakış açımı değiştirdi, içime su serpti.
"nükleer enerji" hakkında kafanızda bir tanım veya verebileceğiniz bir örnek varsa eklemekten çekinmeyin:


santralin kurulumu x lira,
suresi dolmus santrali ortadan kaldirmak 10x lira#
sure doluncaya kadar kaza bela olmaz ise kazanc 50x lira,
kaza bela olursa kayip 200x + can kaybi (bunun bedeli yok),
usa da kurulursa iyi, turkiye de kurulursa dusundurucu...
tartismaya acik bir konu.

nukleer santral siirim
çernobil reaktör kazası bu enerjinin bizlere mirası...

http://tr.wikipedia.org/wiki/%c3%87ernobil_reakt%c3%b6r_kazas%c4%b1

buradaki çoçuklara ve diğerlerine, buradaki anne babalara bir daha hayat verebilir misiniz? yoruma açık değildir.

http://feww.files.wordpress.com/2008/02/victims-sl.jpg

http://justsickshit.com/wp-content/uploads/2007/10/magnum_essay_chernobyl.jpg

daha fazla fotoğrafı nereden bulacağınızı biliyorsunuz. merak edin ve ögrenin.


hiç şansımız yok. ihalesi bitmiş. yuzdesi alınmış bir şey. kesin yapacaklar. aynı hasankeyf barajı gibi. 11000( yazıyla onbirbin) yıllık bir şehir. ama baraj altında kalacak. 1960 lı yıllarda mısırda asuan barajı yapılırken nil nehri ustune, tapınakları vesaire kaldırdılar.. tek tek hemde. hemde o zamanın teknolojisiyle kestiler puzzle gibi birleştirdiler. ama korudular. bizim hödüklerin sikinde degil. amerika kıtası 15. yy sonunda batılılar tarafından işgal edilmeye başlandı ( keşif degil . zira orda duruyordu koca kıta). yani abd nin tarihi kuruldusu geliştisi filan bi kaç yuzyılcık. adamlar 1700 lu yılladan kalan binaları bile gözleri gibi korurular. roma da mümkünmü bir tek heykeli bile yıkmak..bu tur işler ancak bizim gibi salaklara özgundur. afganistanda buda heykelini top ateşine tutanlarla ayni zihniyet. evet sayısız alışveriş merkezimiz var.. ooo tüketim toplumu olduk. herkeste ay-fon var. ama yık yak. sallama.
gelecekte atıkları yararlı olabilecek mi? diye düşündüren .... (bkz: radyasyon) <br> <br>(bkz: into eternity)
hukumetin destekledigim nadir yaklasimlarindandir..

dunyanin enerji politikalarindan savaslara girdigini goz onunde bulundurursak, turkiye enerjide tamamen disari bagimli...

greenpeace gibi arkasinda dunyanin en buyuk paylasimcilarini besleyen sozde cevreci kurumlarin yaptigi cigirtkanlik sayesinde herkesin korktugu enerji turu olmasina karsin kullanimina dikkat edilmesi dahilinde dunyanin en verimli ve temiz enerjilerinden bir tanesidir.

yari omrunu doldurmus radyoaktif maddelerin imhalarininda nasil yapilacagi bellidir.

ote yandan nukleer enerji tehlikesi ulkesel degil daha genis captadir. iki adim otemiz ermenistan ve bulgaristanda ki reaktorler bile yeterli. yani ulkemizde olup olmamasi cok onemli degil fransadaki 30 kusur tane reaktorde yeterli olacaktir. ancak boyle bir ihtimal bir hayli dusuktur.

3. nükleer santralin yapılacağı yer de açıklandı...
nükleer enerji illa gerekliyse daha uygun yerler bulunamaz mıydı acaba? hep mi doğa katliamı? hep mi insan hayatını hiçe saymak? hep mi? hep böyle mi olacak?

(bkz: iğneada)
türkiye için felakettir evet artıları olablir ama türkler yapacaksa bence tüm dünya elbirliğyle engel olmalı elimizde patlar
türkiye'ye, bu milletin hayat felsefesine ve meslek ahlakına yakışmayan bir enerji türü.
çünkü, bu tür riskli yöntemler ve ürünler, daha ahlaklı ve disiplinli uygarlıklara özgüdür.