özgür suriye ordusu

suriye'de kurulan, devlet başkanı beşşar esed ve rejimini devirmek için silahlı faaliyet gösteren, muhalif bir gruptur.

ismi pek bir ironiktir aslında.

özgür ? suriye ? ordusu ?
özgür olmayan halkı korumak ve özgürleştirmek için savaşan ordu. rejimi yıkarlar mı rejim mi onları yıkar bilmiyorum ama suriyeden göç hızla devam ediyor.
özgür olmayan bir halki özgürlestirmek gibi bir kaygisi olmayan ordu. tek dertleri, o halkin basindaki diktatörü devirip, ipi gerici suud ve katar monarsilerinin ve emperyalist sistemin elinde olacak kendi diktatörlüklerini kurmak olan çapulcular sürüsü.

öso veya fsa kısaltmalarıyla anılır.
kullandıkları silah ve ağır silahların nerden buldukları merak ettiğim sözde ordu.en az esad kadar acımasız ve katliamcılar.evleri basıp rast gele şebbiha ilan ettikleri insanları palalarla doğruyorlar.çektikleri videoları internette esad yapmış gibi gösteriyorlar.iki ateş arasın da kalan halk her gün katl ediliyor.
halkın üzerine kimyasal silah attığı söyleniyor. onlar ise esad'ın attığını iddia ediyor. neye inanırım? öso denen çapulcuların yaptığına inanırım. esad'ın gücü olsaydı şimdiye çoktan kullanırdı. adamların uçaklarını, helikopterlerini düşürürken bile elleri kolları bağlı.. sözde diktatörü devirecek ve özgür suriyeyi kuracaklar... ne mal oldukları apaçık ortada.
dünyanın en iğrenç yönetimlerinden biri olan suudi rejimi tarafından açıkça silah ve para yardıma boğulan demokrasi savaşçıları. bu demokrasi havarilerine kim inanır? kadir inanır!
kendilerine çapulcu,terörist deniyor.yaptığı onlarca insanlık dışı eylem esad'ı devirip zafer kazandıktan sonra unutulacak,kendi tarihlerini yazıp bu "çapulcu"orduyu yücelticekler.tıplı türkiye'deki versyonu gibi.işin ilginci türkiyedeki versyonunu barış güvercini yapanlar suriye'dekine terörist demiyormu ? onlara ne dense boş.sonuçta türkiye tarafından ileride kullanılacak önemli bir kozdur.ve bugünden itibaren benim güzümde terörist değil demokrasi savaşçılarıdır. *
zeytin dalı harekatı'nda tsk ile ortak hareket eden muhalif gruplardan oluşan grup. şuan için türkiye'nin desteklediği oluşum. bir kaç terör grubunu temizlemek için başı veya yolu belli olmayan başka bir çok grupla beraber hareket etmek ne kadar mantıklı bilemiyorum. ülkeyi yönetenler bizden daha iyi biliyorlardır tabii...

burada bir miktar anlatılmış. yazılana göre; öso gruplarının geçmişte el kaide ile aynı cephelerde yer almış olduğunu belirtilmiş, bunların zamanında birbirleriyle çatıştığına dikkat çekilmiş. çatışma nedenleri: “yolsuzluk, hırsızlık, rant kavgası ve rekabet”

http://gazetekarinca.com/2018/01/fehim-t...