resident evil

film olarak ele aldındığında oyundan çok farklı olduğu görülmektedir ana karakter alice oyunda yoktur. umbrella (şemsiye) adındaki bir şirket teknolojik aletler, uzay araçları, sağlık ve kişisel bakım ilaçları ve silah üretimi gibi çeşitli alanlarda üretim yapmaktadır. dünya'nın pek çok yerinde umbrella sanayi kuruluşları bulunmaktadır. ancak umbrella'nın asıl merkezi kuzey amerika'daki raccon city'dir. ancak umbrella hakkında kendi çalışanlarının bile bilmediği bazı tehlikeli, gizli projeler yürütülmektedir. bunların başında biyolojik silah, genetik testler ve ölümcül bir virüs gelmektedir. umbrella'nın yürüttüğü bu araştırmaların yapıldığı yer altı tesisi hive'da t-virüsü adındaki bir enfeksiyon serbest kalır. bunu takiben tesisin tüm gücünü elinde tutan kızıl kraliçe adındaki süper bilgisayar, virüsün yayılmasını engellemek için, tüm çalışanların ölümü pahasına tüm tesisin giriş ve çıkışlarını kapatır.
alice ve rain, tüm araştırma ekibini ortadan kaldıran virüsü izole etmekle görevli s.t.a.r.s isimli komando takımını yönlendirmekle görevlidir. tesise giren ekip kısa bir süre sonra korkunç bir gerçekle karşı karşıya kalacaklardır. öldükleri sanılan şirket çalışanlarının bilinçlerini kaybedip akli dengelerini yitirerek ete ve kana susamış yamyamlara yani zombilere dönüşmüşlerdir. zombilerin bir ısırığı veya yaptıkları küçük bir çizik bile virüsün yayılmasına ve birkaç saat içinde sizinde onlardan birine dönüşmenize neden olur. bu yer altı tesisinde umbrella için çalışan bilim adamlarının denek olarak kullandıkları insanlara aşırı dozda t-virüsü vermeleri sonucu mutasyona uğrayıp ölümcül yaratıklara dönüşmüşlerdir. bu labaratuvar yaratıklarından biri de serbest kalmıştır üstelik. alice'in ve ekbinin artık sadece zombilerle değil bu tehlikeli yaratıkla da başları beladadır.
2002 yılında oyundan uyarlanan ve resident evil adıyla gösterime çıkan ilk film 33 milyon dolarlık bütçesine dünya çapında 102 milyon dolar gişe ile cevap verdikten sonra yapımcılar seri haline getirmeye karar vermiştir. ikinci film resident evil: apocalypse 2004'te vizyon yüzü görmüş 45 milyon dolarlık bütçesine karşılık dünya çapında 129 milyon dolar getiri sağlayınca üçüncü film resident evil: extinction için düğmeye basılmıştır. 2007'de vizyon yüzü gören film 48 milyon dolarlık bütçesine karşılık dünya çapında 148 milyon dolar getiri sağlayınca dördüncü filmi bekler hale geldik. 3 yıllık aranın ardından üçüncü boyut teknolojisi ile 60 milyon dolara çekilen resident evil: afterlife dünya çapında 296 milyon dolar getiri ile yapımcısının paraları sayarken ellerinin tahriş olmasına sebep olmuştur. serinin şimdilik son filmi resident evil: retribution amerika'da 14 eylülde vizyona çıkacaktır.
son bölümü fragmanını izledim çok beğendim sanırım uzun süre hafızılarda kalacak bir film
resident evil: retribution 14 eylülde vizyonda. gitmeli, görmeli... *

fragman:
son filmi için tamam, kabul ediyorum güzeldi. ama yinede, ilk iki filmden aldığım tadı alamadım.
hiçbir filmi ve oyunu hikayesi bakımından 90lardaki re2 ve re3 oyunlarının yerini tutamayan capcom yapımı korku oyunu ve filmi serisidir.
yayınlanan dördüncü oyunundan sonra hızla çöküşe geçen deli olunası, insanı çileden çıkaran oyun serisi. filmlerinin hala devam ediyor olması gişe başarılarına bağlansa da oyunla uzaktan yakından ilgisi yok denilse pek de yanlış konuşulmuş olmaz; alice kimdir yahu. (bunları yazarken ilk filmi es geçiyorum içimden; bu filmin soundtrack'i çok sağlamdı, izleyen birinde klostrofobi geliştirebilecek kadar iyi sahnelere sahipti ve alice'in giydiği, sonrasında yandan bir güzel parçaladığı kırmızı eteği, sarı saçları harika bir kombinasyon oluşturuyordu.
delicesine fanı olduğum oyun serisinin gittikçe boka sardığı seri. nerde re3: nemesis, nerde re4-5-6 ! son oyunu bilgisayarımda mevcut fakat toplasan 2 saat oynadım*. gerizekalı japonlar korku öğesini kaldırıp, daha çok satmak için oyunu aksiyon fps'ye dönüştürmüşler, sıçmışlar.
ilk oyununun girişi inanılmaz dramatik geliyor bana. 0:09'dan sonra başlıyor:

çıkacak filmi de pek bir şey vaat etmiyor açıkcası. şu uzun yıllardır olan seriyi düzgün bir şekilde aktaramadılar beyaz perdeye.
öldükten sonra dirilmeye imanın kanıtı.
yeni filmin ilk yorumları geldi.
bu sefer oyuna sadık kalındığı yönünde umut verici yorumlar fazlaca.