rize

trabzon ve trabzonlularla pek iyi geçinemeyen ama trabzon olmadan da edemeyen bir garip karadeniz şehridir. il merkezi küçüktür, esnafları pek dostane değildir, bu konuda ilçeleri il merkezinden daha medenidir diyebilirim. il merkezinde gezilip görülecek birkaç mekan vardır, ziraat, dağmaran ve kale gibi. insanları yardımseverdir, hatta bu yardımseverlik olayını abartıp olayı resmen seferberlik haline dönüştürürler, yardım istediğinize isteyeceğinize pişman olursunuz. insanları güzeldir, yürekleri güzeldir. laf çevirmeyi pek bilmeden pat diye düşüncelerini söylerler, sinirleri de saman alevi gibidir. rize insanı güzeldir güzel.
rize merkezi bilmem de iyidere ilçesi hoştur. kafa dinlemek için ideal. insan yok adeta. özellikle nisan ayları müthiş..
yeşilin ve mavinin her türünü görebildiğiniz yaşayanların allah tarafından torpilli olduğunu düşündüğüm il.
bir baskadir benim memleketim... yesildir. dogaldir. insanlari azicik yobazdir. fakat gene de hos auralari vardir. pozitif bir algi yaratir.
doğası çok güzeldir, merkezi biraz dırt olsada, ilçeleri, köyleri dünyanın en güzel yerlerindendir ama insanları öyle değildir (amacım karalamak değil, defalarca gidip gördüklerim)
-nerdeyse hiçbirşeyi sakince söylemezler, agresiftirler
-konuşursun, muhabbet edersin, güler eğlenirsin ertesi gün selam bile vermez
-acayip bi ırkçılıkları vardır, türk müslüman olman da yetmez, rizeli olman gerekir yoksa dışlanırsın
-çok kasıntıdırlar (bu özellik trabzondan da geçmiş olabilir), hepsinde bir küçük dağlarıı ben yarattım büyükler babamdan kaldı havası var
-dostlukları sıfırdır (hele bi adanalı, güneydoğulu gibi beraber çay içtiler diye nerdeyse adama koyun kesecek insanlar için sıfrın altındadır)
artı tarafları
-çok eğlencelidirler
-hepsi inşaattan çok iyi anlar
-kadın erkek çocuk hepsi çok çalışkandır
-çok pratik zekalılar
-iyisi de çıkyor tabi
çayı ile meşhur ilimizdir . insanı : delidir , terstir , çok sinirli ve asabidir , iki laf esemezsin, tersi çok pistir , elinin ayarı yoktur . tabi bunlar bütün rizeliler için geçerli değildir ama tanıştığım kişiler ve kartal-kadıköy minübüs şöförlerinden rizeli olanlar böyledir .