roma

dolu dolu bir hafta yaşatan rüya şehir.
yazılı tarihimizin verilerine göre, bugünkü uygarlığımızdaki en eski, en sömürgeci, en birikimci, en örgütlü askeri güce sahip olan, en geniş coğrafi yayılımı ve kültürler-dinler yelpazesini yaşatabilmeyi başarmış olan imparatorluktur.
her sokağı, her binası, her insanı ayrı güzel olan şehir.

gezmesi çok keyifli ancak yaşayanların dediğine göre yaşaması bir hayli yorucu! *
tarih kokuyor vs yazmanın bir anlamı yok bu saatten sonra. evet her yer tarih, kültür,mimari... ama çok kalabalık be kardeşim. hele o bangladeş li göçmenler, nasıl taciz ediyor insanları, suriyeliler yanlarında bok yemiş. özellikle turistik yerleri dehşet pahalı. döviz büroları ayrı düdüklüyor, mutlaka euronuzu alıp gidin. "italyan pizzası yiyecem" diye kıçınızı yırtmayın çünkü beklediğinizi bulamayacaksınız. ben daha önceden duyduğum için kendimi hazırlamıştım, pizzalar bir değişik..fazla soslu az peynirli. böyle dürüm yapıp yiyorsunuz.

gelelim güzel taraflarına..aslında anlat anlat bitmez. ben gay pride a denk geldim, çok iyiydi..acayip eğlendim. collesium un orda eşcinsellerin sokağı var, barlar clublar var, millet sokakta içiyor içkisini. gay pride dan sonra collesium un hemen yanında gün batımını izlemek..harikaydı. tarihe, sanata ya da mimariye aşırı bir ilgim yok ancak beni bile çok etkiledi gördüklerim. ilgisi olanlar muhakkak gitmeli. şehirde yüksek bina yok, görünce keşke istanbul italyanlar a ait olsaymış diyor insan, onlar kıymetini bilirdi, içine sıçmazdı.
istanbul'un yaşça küçük, korunup kollandığı için pahada ağır kız kardeşi. italya'da en sevdiğim ikinci şehir. birincisi için (bkz: bologna)