sessiz

cannes film festivalinde en iyi kısa film ödülünü kazanan yapımın ismidir.

--- spoiler ---

rezan yeşilbaş’ın* 'sessiz' (be deng) filmi cannes'da en iyi kısa film ödülünü kazandı. 65. cannes film festivali kapanış töreni başladı. ilk altın palmiye kısa film dalında verildi. en iyi kısa film ödülünü 'sessiz' (be deng) filmiyle rezan yeşilbaş kazandı.

belçim bilgin ve cem bender’in başrollerinde olduğu, daha önce akbank kısa film yarışmasında en iyi film ödülü de alan film, kültür ve turizm bakanlığı sinema müdürlüğü’nün desteğiyle diyarbakır’da çekildi.

'sessiz', 1984 yılında diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan zeynep’in hikayesi sade ve yalın bir dille anlatılmaktadır.

'sessiz' cannes’da kısa film kategorisinde bugüne dek türkiye’den yarışan dördüncü film. bundan önce koza filmi ile nuri bilge ceylan, kıyıda filmiyle ebru ceylan ve poyraz filmiyle belma baş festivalin yarışmalı bölümüne seçilmişti. 1939 yılından bu yana cannes’da uzun metraj kategorisinde yarışan ve başarı elde eden toplam yedi filmimizin yönetmenleri, yılmaz güney, nuri bilge ceylan ve fatih akın olmuştu.

--- spoiler ---