sevgili arayanlara tavsiyeler

herşeyden önce kendini bir sorgula bakalım, gerçekten sevgili sahibi olmak istiyor musun? sevgili sahibi olmanın getireceği birine yöneltilmiş yoğun ilgi, alaka ve sevgiyi vermeye gönlün var mı? sevgililik kurumunu gerektirdiği emek, çaba, commitment gerekliliklerini verecek misin? bunları bir kendinde tart derim, ortalığa ben sevgili arıyorum diye çıkmadan önce.
sevgili; aranan, aranınca bulunan, daha kötüsü sahip olunan bir şey mi? aşkta tavsiyelere yer yoktur.
herkesin "doğru insan" diye tabir ettiği , doğru insanı bekliyorum dediği biri vardır. hayatınıza giren insanların doğru insan mi değilmi diye degerlendireceğiniz bir ölçüt yok. ama bu doğru yerinde kullanıldığında o kadar güçlü bir doğru ki hayatınıza giren insanın bütün yanlışlarını götürür.sorun şu ki ''sevgili aramak'' diye bi tabir olamaz. kalbini eline alıp önüne gelenle deneme yanilmayla ulasamazsin o doğru insana. sen aradıkça belki de uzaklaşıyorsun hedef şaşıra şaşıra. ne zaman aramayı bırakırsan o zaman bulma şansın artıyor. kendini rüyanın ortasında bulmak gibi bir şeydir bu. bi bakıyorsun olmuş. nasıl oldu? ne zaman oldu? hiçbir fikrin yok. aklın başında mıydı ki olsun? sen yeter ki önüne her gelene; bununla olur mu fikrinden kurtul. ne kadar doğal o kadar doğru...
aramayın kendinizi geliştirin o sizi bulacaktır.
@bu seferlik boyle olsun'a katılıyorum, sevgili aramak diye bir şey yoktur, sevgiye hazır olmak durumudur asıl olan..
kendinden feragat edebileceğin, bir şekilde birisinin hatayına dahil olup oradaki konfor alanını yıpratmadan yer edinebileceğin, aynı şekilde, kendi konfor alanında birilerine yer ayırabileceğin bir hazırlık durumudur..
yoksa arayan çok aşkı, sevgiyi..

bulabilenler de "hah tam şu an buluyorum" diyemeden kendilerini işin içinde bulanlardır..

özlem tekin reyiz ne güzel söylemiş,
koca aramıyorum ki oğlum ben. bu şarkılar niye, aşk için aşk..


valla ben hiç katılmıyorum, sevgili aranmakla bulunmaz diyenlere. ben gayet sevgili bulmak için dating uygulamalarında bulunuyordum, arayan buluyor da valla. sevgili dediğin beraber hayatını paylaştığın, duygusal bir beraberlik yaşadığın kişi demek ve ben de duygusal paylaşımlar ihtiyacı içerisinde olduğumdan, ihtiyacımı karşılamaya yönelik olarak orada bulundum. aslında demek istenileni anlıyorum, insanlara yaklaşıp `pardon sizinle sevgili mi olsak?` demek anlaşılıyor gibi. tabii böyle bir durum söz konusu değil ve kiminle sevgili olabileceğin de belli olmuyor baştan.

sevgili demek aslında beraber zaman geçirmekten çok hoşlandığın kişi de aynı zamanda. bu nedenle kafa olarak iyi anlaştığın kişilerin sevgiliye dönüşmesi daha olası. o nedenle herhalde vereceğim tavsiye, insanlara arkadaşca yaklaşmak, muhabbet kurmaya çalışmak, kafa dengi mi, benzer hayat görüşü ve hayattan benzer beklentileri var mı diye bakmak. o nedenle genelde o tip uygulamalarda insanların arkadaşlığına, benim o muhabbetteki verdiğim özene karşılık verip vermediklerine bakıyorum. güzel bir arkadaş muhabbeti, arada cinsel çekim de olursa zaten sevgililiğe dönüşüyor. sevgili olmazsanız da güzel bir arkadaş kazanıyorsunuz. bayağı iyi.

yabancı ülkelerde profiline `evlenecek bir koca adayı arıyorum` diye yazan insanları da görüyorum aslında, çok hoşuma gidiyor. ya da benim kafa öyle çalıştığı için hoşuma gidiyor, bilemeyeceğim. bu anlattığım şeyler sonuçta benim kafa yapıma uyan şeyler. başkaları sevgililik müessesinde başka şeyler arıyor olabilirler elbette.
hayır. yolda birine "pardon sevgili olabilir miyiz?" değil bahsettigim. ortam içinde "koli" diye nitelendirilen birine karşı o beklenti içinde olmak, ona duygu yüklü anlamlar yüklemek tam olarak bahsettigim. burda bir noktaya dikkat çekmek istiyorum "koli" den sevgili olmaz demiyorum. sırf cinsellik için görüştüğün kişiyle sevgili arayışında olan biri mutlaka -hoşlanmadığı tiple sex yapmayacağını düşünerekten- bi sevgili girişiminde bulunacaktır. karşıdaki de aynı düşüncede olunca karşılıklı sevgili olursunuz. böyle olunca da ortaya haftalık aşklar çıkıyor. yani bana göre uygulmada sevgili arıyorum diye yazmak görücü usulü evlenmek gibi geliyor. belki de ben fazla kasıyorum bilmiyorum.
her sevgili aradığını söyleyene inanmayın.
akışına bırakmak en doğrusu, illa karşındaki kişiyi çok beğendin ya da ne bileyim onunla sürekli vakit geçiriyorsun diye olacak değil ya. ayrıca öyle bi dönemdeyiz ki herkes gelsin biri beni bulsun, sevsin diyor. köşesine çekilmiş gelecek aşkını bekliyor. öyle olmaz ki, eğer niyetin kesinse ararsın, belli edersin tanıştığın insana. bir de gereksiz oyunlara gerek olmadığını düşünüyorum. örnek vermek gerekirse bi “seni seviyorum” demek ilişkiyi çok büyük boyuta taşıyor ya da telefon çalsın biraz başında beklediğimi sanmasın gibi gereksiz şeylere gerek yok. seviyorsan sevdiğini belli etmeli insan, karşılığını buluyorsan bu iş yürür, bulamıyorsan da üzülmeye deymez diye düşünüyorum ben.