sex education

netflix'in bence dünyadaki herkes tarafından yaşı ne olursa olsun izlenmesi gereken tek dizisi olabilir.

dizinin konusu annesi sex terapisti olan liseli bir çocuğun okulda arkadaşlarına sex terapistliği yapmaya başlaması olsa da aslında dizinin her kesimden her yaştan her insana hitap eden bir yönü var.

kimine göre dizide gillian anderson gibi usta bir aktris'i oynatmaları tek başına izleme sebebi olabilecekken baş roldeki otis karakterini oynayan asa butterfield ve arkadaş eric yani ncuti gatwa'nın tek başlarına diziyi yüklenebilecek kadar oyunculuk sergilediklerini düşünüyorum. diğer karakterler de oldukça eğlenceli.

diziyi söylediğim ilginç kılan kısım bence, cinselliği odak noktasına koyup bunu sadece lisedeki gençlerin yaşadıkları sıkıntılar ile sınırlandırmayıp özellikle ikinci sezonda farklı cinsel yönelimlere ve insanların cinsellikten bağımsız yaşadığı sorunlara değinmesi diziyi oldukça erişebilir kılıyor.

ancak burada diziyi izleyenlerin ne kadar açık fikirli birileri olmak istemeleri çok önemli. zira dizide neredeyse heteroseksüellik kadar homoseksüellik, bunlardan biraz az olmak üzere de biseksüellik, aseksüellik ve panseksüellik de mevcut. eğer izleyici zaten heteroseksüellik harici hiçbir cinsel yönelimi kabul etmiyorsa diziyi zaten ilk bölümden kapayacaktır. tabi bunun bu sözlük okuyucuları için geçerli olmadığını varsayıyorum. ayrıca dizinin geçtiği yerin (ingiltere) pek de ülkemizde yaygın olmayan bir homoseksüellik anlayışında olduğunu da buradaki okuyucular için belirtmekte fayda var.

normalde dizinin tonu oldukça yüksek ve ciddi, duygusal olaylara sizi ağlama krizlerine sokacak şekilde yer verebilecekken bunu yapmıyor. ama bu yinede benim göz yaşlarıma engel olmadı tabi. yer yer gülüp kahkaha attım, yer yer de sulu gözlerle izledim.

bence deneyin, belki sizinde öğreneceğiniz birkaç şey vardır belki.
sırf klişe teenage dizisi diye uzun süredir erteleyip yakın zamanda bitirdiğim dizidir.
dizinin cinsiyet kimliği/cinsel yönelim gibi şeylere fazlaca değiniyor olması hoş.
gerçekten de cinsel eğitim vermesi özellikle ülkemizdeki nato kafa nato mermer arkadaşların bilgilenmesini sağlıyor.
ayrıca eric karakterini canlandıran ncuti gatwa isimli oyuncunun diziye kabul edilmeden önce evsiz olduğu bilgisini de es geçmek istemiyorum.
neticede başarılı bir oyunculuk sergiliyor ve keşfedilmiş olması sevindirici. aşırı tiz kahkahası dışında tabii.