soyunduktan sonra ahlaktan söz etmek

söz eden kişi oyumu alacak insandır.
ahlakı "namus" eksenine indirgeyen başlık. soyunmak ve ahlaklı olmak arasında doğru orantı olsaydı eğer dünya dengeleri bugünkünün tam tersi olurdu. ben fazla "giyinmeyi" seven toplumlarda pek bir medeniyet göremiyorum açıkçası.
ikiyüzlülüğün, mantıksızlığın daniskasıdır. eğer bir kıyas yapacaksak çolukla çocukla nikah kıyıp veya tecavüz edip namustan söz etmektir. mal bölüşürken kardeşlerinin hakkını yemekten çekinmeyip namaz kılmak, oruç tutmak ve hacca gitmektir.
(bkz: hassiktir bok )
mahallenin çekirdek çitleyip balkondan balkona dedikodusunu yapan teyzelerin bakış açısını yansıtan başlık. mini etek giyen yollu, soyunan ahlaksız, seks yapan sapık olur çıkar. koskoca bir yürüyüş yapıl(ama)dı, insanlar daha caddeye çıkamadan gaza boğuldu, ağzını açana su sıkıldı, ara sokaklarda biri soyunmuş millet onun derdine düşmüş.

topluma bakarsan o seni kat kat giyinsen de ahlaksız ilan ediyor, giyinik insanlar da bu bakış açısıyla kendisini ahlaklı sanıyor.
çıplaklık evrensel ahlaki prensiplere aykırı bir durum olmadığı için bence mümkündür. çocukluğunun bir bölümü almanya'da geçmiş biri olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki çıplaklığın çok normal karşılandığı, dahası insanların kamusal alan olan göl kenarlarında anadan üryan güneşlendiği bu toplumda yalan söylemek, hırsızlık yapmak, taciz, tecavüz, cinayet hem kamu vicdanında hem yasalar nezdinde en ağır biçimde cezalandırılır. oysa ülkemde çıplaklık utanç verici gayri ahlaki bir durum olarak görüldüğü halde saydığım tüm bu suçlar görmezden gelinerek bir de suçu işleyen ödüllendirilir. bu durumda ahlak nedir ve kime göredir gibi sorular gündeme gelir. koskoca abd başkanının evlilik dışı ilişkisi toplum için bir ahlaksızlık sorunu olmamıştı ama yalan söylemesi tüm toplum nezdinde kınamaya neden olmuştu. bunu göz önüne aldığımızda bizim toplum olarak son derece iki yüzlü bir ahlak anlayışımız olduğunu ve bir şeyleri temiz tutmaya çalışırken kendi pisliğimiz içinde boğulduğumuzu söylemek yanlış olmaz sanırım.