sözlüğe girişteki güvenlik önlemi

her girişte karşılaştığımız soru ben robot değilim sorusu beni anlık güldürüyor. ben robot değilim de sen nein diyesim var. karşılığında şıklar olsa ne olur du acaba?

soru :ben robot değilim
a) ayıyım
b) aktifim
c) azgınım göt bulmaya giriyorum
d) azgınım yarrak bulmaya giriyorum
e) pasifim
f) yazılanları okuyup bilgimi arttırıyorum
g) bir bilsem ne olduğumu
insanı çıldırtan bir durum. kendimi britney spears'ın toxic'te lazerlerin arasından geçerkenki hali gibi hissediyorum
sitenin yaşadığı siber saldırıları düşününce kişisel bilgilerin çalınması ve erişim sorunlarının olacağına 10 saniye captcha işaretlemek daha mantıklı.
bir dönem beni inim inim inleten robot şeysi. öyle bir takmıştı ki bana, yok olmadı bir daha dene, arka arkaya yenilerini seç, bir arkadaşa bakıp çıkıcam desem de kapıdan girişim 10 dakikayı falan buluyordu.
sonra oturduk konuştuk karşılıklı, baktım tahminimden daha mantıklı çıktı, sorunlarımızı hallettik, şimdi gül gibi geçinip gidiyoruz.
en azından eğlenceli hale getirilebilir.trafik lambası seçmekten daha az sinir bozucu birşey bulmaları zor olmaz sanırım.mesela ayı değilim işaretleyince üzgünüz siteye erişim için gerekli niteliklere sahip değilsiniz yazsa ufak bir dumurdan sonra site açılsa.neyse buda sinir bozucu oldu sanki.
uzun zaman sonra sözlüğe giriş yapmaya çalıştığımda noluyor lan iş bankası bu kadar güvenliğe önem vermiyor dedirtmiştir. saldırı altında mıyız?
trafik lambası işaretlerken error verdiğim olay. “acaba direkleri de seçmeli miydim:(“ diye kara kara düşünürken buluyorum kendimi, üzülüyorum. o trafik lambalarını bir türlü geçemiyorum! halbuki yaya çizgileri öyle mi... dümdüz akıyor, mis!
bugün, geçmiş duygusal günlerimize geri döndük, çiçek sordu bana.
özenle seçtim ama -olmadı bir daha dene dedi, bir daha.
ne kadar denesem de beğendiremedim halbuki tüm duygularımla, içtenlikle seçmiştim.
ve tekrar umudu kesti benden, boruya, dağa, lambaya döndük yeniden.
belki de o haklı bilemiyorum, ne kadar çabalasam da olmuyor işte, olmuyor...
brute force attack adı verilen şifre denemesini tekrar tekrar yapan siber saldırılara karşı önlem için konulmuş basit güvenlik önlemi. yapılması çok doğru olmuş, aksi halde basit şifreli tüm kullanıcıların bilgileri başkasının eline rahatlıkla geçebilir.