sözlüklerde kürtçülerin artması

kafada şekillenen, sorgusuz sualsiz tek anlamı oymuşçasına "terörist" tanımına yerleşen halk topluluğu. medeniyetsiz oldukları iddiası, medeniyeti sorgulatır bir halktır kürtler. medeniyetin doğduğu topraklarda bin yıllarca ikamet etmiş fakat gelinen noktada belleği zayıf olanların "medeniyetsiz!" ithamlarına maruz kalmışlardır. öyle bir milletiz ki; televizyon, gazete, sosyal ağlarda at gözlüklerimiz varmışçasına öylesine görmeye tahammül edemiyoruz ki bizden olmayan bir ötekini görmeye nefret söylemlerimiz hazır; o kürt çünkü; ülkeyi bölecekler ve kendi devletlerini kuracaklar. o kürt çünkü; pkk örgütlerine destek veriyor. akla kazınan şeyler, birçok nedeni sıralanabilir pekala. haklarında uyanan nefretin nasıl olup da bunca büyüdüğüne anlam veremediğim, veremeyeceğimdir. uyanın artık! bu safsatalar çok geride kaldı. eğer birşeyler yapabileceksen yap. lafla peynir gemisi yürümez
söz konusu sadece kürtlük değil, unutma ki sende bir ötekisin. senin; aşağıladığın, yaşama hakkının olmadığını, hiçbir hukuki hakkın tanınmadığı yerde yaşıyorsun. aynı onlar gibi.
ırkçılık, bdp başlıklarından sonra ''noldu ki'' diye düşündüren başlıktır.
'kürtçülük' derken de; hep hayıflandıkları, dert yandıkları, kızdıkları 'ırkçılığın' babasını kendileri de yapıyor dememe sebep olan başlık konumuna koşar adımlarla geçmiştir.
faşizmin her kültür içinde filizlenebiliyor olduğunu gösterir.
kafamı karıştıran başlıktır. kürtçü derken kürt satanlardan mı bahsediyoruz yoksa kürt yapanlardan mı? yani simitçi gibi kürtçü mü yoksa şakacı gibi mi?

kürtçü dükkanı olsak nolur dönün gidin iki dolaşın...
bastırılan hatta görmezden gelinen her şeyde olduğu gibi zaman içerisinde dahada güçlenen bir kitle benliğidir. eğer bu durumu daha fazla görmezden gelseydik kürtlere kızılderililerin kaderini yaşatmış olurduk. şükür ki böyle bir durum yoktur. olmamasıda temennimizdir. fakat milliyetçiliğin bir sınırı olduğu ve bu sınırı aşınca ötekileştirme vizyonunun içine düşülmeside başka bir handikaptır. her ne kadar artık duyulduğunda kimilerini irkitse de bunun çözümü ülkenin kuruluşunda belirtilen ve ilkemiz olan milliyetçiliktir. bundan 90 yılı aşkın zaman önce milliyetçiliğin sınırları açıklanmaya çalışılmış hatta zamanın kör milliyetçiliğini bile reddederek yeni bir milliyetçilik algısı ortaya koyan bir bakış açısı getirilmiştir. fakat hümanist ve bağımsız yaklaşım içersinde algılanması ve yorumlanması gereken böylesine bir davranışı hala hazmedememiş hatta birbirimizi sınıflandırmak için kullanmışız. sonuç olarakta bastırılmış hatta hor görülmüş her şeyde olduğu gibi bir patlama ile benliklerini açığa vurmaktadırlar. bundan gocunulması abesttir ama sırf milliyetçiliğinde körüklenmesi korkunçtur.

zamanımız iletişimi başaranların elinde ve biz bunu becerebilen insanlara hayranlıkla bakıyoruz. eğer bu iletişimi ve bakış açısını birbirimiz arasında biraz olsun yapamayacak olanlar varsa bir zahmet söylesinde bizi de bu işe dahil etmeye kalkışmasınlar.