spod

sosyal politika cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çalışmaları derneği.
haftaya cuma akşamı istanbul'da "tanışma ve yaza merhaba partisi" verecek olan sivil toplum örgütüdür.

ilgilenenler için:

15 haziran 2012 cuma (22:00 - 04:00)
taksim the mekan - bayram sokak no:1 beyoğlu
15 tl (ilk içki dahil)
spod hukuki danışmanlık desteği hizmetini başlatmış olan sivil toplum örgütüdür.

iletişim bilgileri: **

sosyal politikalar cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim çalışmaları derneği
asmalı mescit mh. kallavi sk. no:10/4
beyoğlu – istanbul
tel: 0212 292 48 02
yeni web adesleri; http://www.spod.org.tr/turkce/

1 yıllık olmuş. devamını diliyorum.
1 yılın nasıl geçtiğini anlatmışlar;


--- spoiler ---


spod, 2011 baharında bir grup aktivist, akademisyen ve öğrencinin bir araya gelerek 21 eylül 2011’de resmi olarak kurulan, sosyal politika temelli bir lgbt hakları derneğidir.

kurulduğundan bu yana amaçları doğrultusunda sayısız etkinlik düzenlemiş ve birçok organizasyonda görev almıştır..lgbt bireylerin hak ve özgürlüklerini geliştirme yolunda pek çok çalışmaya imza atmıştır.

1 yıl nasıl mı geçti?

geçen 1 yılın faaliyetlerini hatırlayacak olursak,

ocak ayı içinde “anayasa hazırlık çalışmalarında temel haklar ve lgbt”konulu panel, “lgbt’lerin de anayasa’ya dair sözü var!” forumu, hukuk ağı hazırlıkları, spod-lambdaistanbul perşembe söyleşileri gerçekleştirildi.spod yönetim kurulu, tbmm anayasa uzlaşma komisyonu ve parti yöneticilerini ziyaret etti.

şubat 2012’de lgbt anayasa forumu, spod üniversiteliler toplantısı, spod & lambdaistanbul perşembe söyleşileri, “türkiye’de lgbt bireylerin durumu ve lgbt hakları mücadelesi”konuşması, “lgbt aktivistlerin küresel ve bölgesel mücadeleleri” paneli, spod gönüllü oryantasyonu gerçekleştirildi.

ayrıca spod, dünya genelinde 600’den fazla lgbt örgütünün bileşeni olduğu ilga’ya şubat 2012’de üye oldu.

mart ayı içinde;izmir anayasa forumu, spod danışma kurulu toplantısı, sosyal politika ve lgbt hakları sempozyumu gerçekleştirildi.

nisan 2012’de; “yeni anayasa yolunda biz” konferansı, diyarbakır hebun lgbt toplantısı, odtü’de “vicdani ret” söyleşisi, awid forumu, spod akademi söyleşileri gerçekleştirildi.

türkiyeli lgbt’lerin adalete erişim mekanizmalarının güçlendirilmesi projesi başladı. matra/kap, isveç konsolosluğu ve açık toplum enstitüsü tarafından desteklenen proje kapsamında lgbt hakları konusunda yerel ve uluslararası içtihat ve karar taramaları, bir gönüllü avukat ağı oluşturmak üzere avukat eğitimleri, emsal niteliği taşıyan davaların kampanyalaştırılması ve maddi olarak desteklenmesi, yazılı, sözlü ve yüz yüze hukuki danışmanlık gibi faaliyetler bu proje kapsamında halen yürütülüyor.

2 nisan’da spod siyaset okulu kapılarını açtı.

melih gökçek’in 2 nisan’da bir televizyon programında eşcinsellerin siyasete katılımlarıyla ilgili açıklamaları üzerine spod “inşallah olacak” başlıklı bir açıklama yaptı.

1 mayıs 2012’den itibaren tbmm anayasa uzlaşma komisyonu, anayasa maddelerinin yazımına başladı. ilk fasıl olan “temel hak ve hürriyetler” kısmında 3. maddesi olan “kanunlar önünde eşitlik” maddesinde bdp ve chp “cinsel yönelim” ibaresinin yer almasını istedi. yeni anayasa sürecini aktif bir şekilde yer alan spod, 3 hafta süren tartışmalar boyunca tbmm’deki partiler, anayasa uzlaşma komisyonu, diğer lgbt örgütleri ve anayasa çalışması yapan sivil toplum örgütleriyle sürekli iletişim halinde oldu.

mayıs ayında,,açık radyo’da yayınlanan“bizsiz olmaz” programına konuk olduk.mehmet tarhan, spod’un kuruluş amacını, sosyal haklar konusuna bakış açısını ve bu alandaki hedeflerini anlattı.

8-9 mayıs tarihlerinde lgbt aileleri ilk defa bir belediye tarafından düzenlenen bir etkinlik için denizli’deydiler.

spod siyaset okulu’nun ilk dönemi sona ererken,spod akademi söyleşileri “queer” temasıyla devam etti.

avrupa birliği komisyonu genişlemeden sorumlu komiseri stephan füle ile görüştük. avrupa delegasyonu’nun daveti ile ankara’da gerçekleşen, ab komisyonu genişlemeden sorumlu komiseri stephan füle’nin ev sahipliğindeki toplantıya spod adına mehmet tarhan katıldı.

hdk anayasa kurultayında lgbt’lerin de talepleri yer aldı.spod adına katılan mehmet tarhan, spod tarafından çeşitli etkinlikler ve anket çalışmasıyla oluşturulan “lgbt yurttaşların yeni anayasaya yönelik talepleri” raporunu sundu.

aralık 2011’den itibaren gerçekleştirilen yeni anayasa faaliyetlerinde toplanan görüşlerle oluşturulan “lgbt yurttaşların yeni anayasaya yönelik talepleri” raporu haziran ayında kitapçık olarak basıldı ve tbmm, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve basın yayın kuruluşlarına postalandı.

kimi din temelli örgütlenmelerin, henüz lgbt örgütleri dahi bu talebi gündemlerinin merkezine alma fırsatı bulamamışken, eşcinsel evliliklere karşı protestolara girişmeleri, lgbt örgütleri açısından eşcinsel evlilik talebinin ne demek olduğunun açıklanması ihtiyacını doğurmuştur. bu nedenle spod, 8 haziran tarihinde eşcinsel evlilikle ilgili görüşünü, kamuoyu ile paylaşma gereği duymuştur.

spod yönetim kurulu başkanı sedef çakmak ve beraberindeki ilga europe politika direktörü silvan agius ve icrse’den kemal ördek, chp grup başkanvekili muharrem ince ile bdp istanbul milletvekili ve anayasa uzlaşma komisyonu üyesi sırrı süreyya önder ve bdp muş milletvekili sırrı sakık’ tbmm’de 18 haziran’da ziyaret etti. heyet lgbt’lerin yeni anayasa hakkındaki taleplerinin yer aldığı raporun yeniden sunulduğu görüşmeler-de anayasa uzlaşma komisyonu’nda mayıs ayında gündeme gelen “eşitlik” maddesi tartışmaları ve komisyon’un çalışmaları hakkında bilgi aldı.

bu yıl 20.cisi düzenlenen lgbt onur haftası, 25 haziran’da spod’un organize ettiği bir basın toplantısıyla temasını ve programını basına sundu. onur haftası organizasyonunda spod bütçe oluşturma, takibi ve organizasyonun her kademesinde destek verdi.

”kartpostal eylemi” , “kocaeli’de lgbt hareketi” paneli ve spod tanışma ve yaza merhaba partisi bu ay içerisinde gerçekleşen diğer etkinlikler.

temmuz ayı içinde; “amerika birleşik devletlerinde eşcinsel evliliklerin tarihi ve siyaseti” paneli, okuldan haber odası programı’na katılım gerçekleştirildi ve bm savunuculuk eğitimine spod da katıldı.ayrıca temmuz sonlarına doğru, avukat eğitiminin ilki, yine bu ay içerisinde gerçekleştirildi.

dünyanın her yerinde olduğu gibi türkiye’de de hayatın her alanında çeşitli biçimlerde ayrımcılığa veya şiddete maruz kalan lgbt’lerin hak arama mücadelelerinde onlara destek olabilme amacıyla yola çıkan spod; hollanda konsolosluğu, isveç konsolosluğu ve açık toplum vakfı’nın desteği ve lambdaistanbul lgbt dayanışma derneği işbirliğiyle ağustos ayından itibaren hukuki danışmanlık desteği vermeye başladı.

prof.dr. nevzat tarhan’ın homofobik açıklamalarına karşı spod bir açıklama yaptı.

spod,kamu harcamalarını izleme platformu üyesi oldu ve eylül ayında gerçekleştirmeyi planladığı ii. avukat eğitimi için kolları sıvadı!

bugün üye sayısı yüz kırklara ulaşan dernek,değerli üyelerinin ve destekçilerinin katkılarıyla çalışmalarına devam etmektedir.

üyelerimize,danışma kurulumuza,destekçilerimize sonsuz teşekkürlerimizle,

sevgi ve dayanışmayla,

nice yıllara spod!

--- spoiler ---
spod 1 yaşında etkinliğinin facebook sayfası.

http://www.facebook.com/events/379641425...

spod 1 yaşında!

lgbt aktivizminin en genç sivil toplum kuruluşlarından spod, birinci yaşını destekçileri, gönüllüleri ve her alandan sevenleri ile birlikte, büyük bir parti ile kutluyor.

13 ekim cumartesi gecesi, istanbul'un önde gelen eğlence mekanlarından roxy'de gerçekleşecek partide dj cenk erdem yerli ve yabancı hitlerle bizi geceye hazırlayacak. ardından 5 kadından oluşan ve taksim’in en iyi 5 cover grubu içerisinde gösterilen woo hoo sahne alacak; bizleri 70ler, 80ler ve 90ların en popüler parçalar
ı ve 200'lerin hit coverları ile yerimizden zıplatacak. gece türkiye'nin ilk kadın dj'lerinden olan, zamanının efsane kulüplerinden olan 20, 14, 2019 gibi kulüplerde çalmış dj lulu dilek bekem'in yerinizde duramayacağınız setleriyle devam edecek.

ve parti melekleri...

yurtdışında stk'ları desteklemek için sıkça kullanılan "parti melekleri"ni ilk kez spod bu partiyle başlatıyor. toplumun önde gelen isimleri parti meleği olarak derneğimize destek veriyor, partiyi duyuruyor ve dostlarını davet ediyor.

ahmet kaya
aynur doğan
aysun sen
ayşen candaş
banu güven
cihan çabuk
çiğdem mater
ece dorsay
esmeray
ezgi başaran
fehmi dalsaldı
gülten kaya
hülya gülbahar
kardeş türküler
listag
melda onur
mert fırat
müjgan halis
nayat karaköse
nihal yalçın
özlem altıparmak
rober koptaş
serkan zihli
sevil turan
yasemin güney ağırdır
yıldırım türker meleklerden sadece birkaçı...

sizleri de bekliyoruz ;))

=====================

21.30 - 23.00 dj cenk erdem

23.00 - spod bir yılda neler yaptı?

23.15 - 01.30 woo hoo (live)

01.30 - 03.00 dj lulu dilek bekem

giriş: 20 tl (bir yerli içki dahil)

=====================

woo hoo band

woo hoo, müzik hayatına eğlenceli ve özgün işlerle devam etmek isteyen 5 kadın tarafından 2007 sonbaharında kuruldu. cover grubu olarak başlayan woo hoo, ilk repertuarını 70ler, 80ler ve 90ların en popüler parçalarından oluşturdu, kabına sığmayan enerjisiyle kısa zamanda pek çok mekanda eğlenip eğlendirmeye başladı. her geçen gün genişleyen repertuarına yavaş yavaş 2000lerin de hit şarkıları girdi ve ortaya pop, funk, disko, r&b, elektronik türlerinde hoplatıp zıplatan bir repertuar çıktı ve bunlara zaman içerisinde kendi besteleri de eklendi. woo hoo, aynı zamanda diğer cover gruplarından farklı şarkı yorumlarıyla da dikkat çekiyor..

kısa zamanda istanbul'da pek çok populer bardaki performansları, jolly joker balans ve bronx pi sahne'deki programları ve hızlı yükselişiyle timeout istanbul tarafından taksim’in en iyi 5 cover grubu içerisinde gösterilen woo hoo, farklı şehirlerde ve istanbul’da çeşitli mekanlarda verdiği konserler ile enerjisini seyircisiyle paylaşmaya devam ediyor.

=====================

spod: biz kimiz?

spod 2011 baharında bir grup aktivist, akademisyen ve öğrencinin bir araya gelerek 21 eylül 2011’de resmi olarak kurulmuş bir sosyal politika temelli lgbt hakları derneğidir. derneğimiz sadece kimlik eksenli değil aynı zamanda sosyal politikalar ekseninden de hak ve özgürlükleri geliştirmeyi kendine ilke edinmiş genç bir dernektir.
tutuklu trans kadınların bir ihtiyacını gündeme getirmişlerdir. yardımcı olabilirse ne ala.

duyuru şöyle;

-----------------------------------------------------

maltepe 2 nolu kapalı ceza evinde bulunan trans tutuklular giysi ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyorlar.bu nedenle bizden yardım bekliyorlar.
trans kadın tutuklulara dağıtmak üzere kadın giysisi konusunda yardımcı olmak isterseniz bu hafta sonuna kadar kullanmadığınız kıyafetlerinizi spod ofisine teslim edebilirsiniz.
haftaya cezaevine giysiler teslim edilecek.

sevgi ve dayanışmayla

spod adres : asmalı mescit mah. kallavi sk. no:10 kat :4
(galatasaray lisesinden tünele doğru giderken 200 metre ilerde sağda starbuck kafenin bulunduğu sokaktayız)

-------------------------------------------------------------------------------
lgbt’lere yönelik baskı, şiddet ve ayrımcılığa karşı, hukuk ve adalete erişim, ekonomik-sosyal haklar, akademik çalışmalar ve siyasi temsil alanlarında çalışmalarını sürdüren spod, lgbt hakları mücadelesinin daha geniş bir siyasi tabana yayılabilmesi için lgbt’lerin siyasal alandaki görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor.
spod un kamuoyuna duyurusudur. bu duyuruda ayı sözlük olarak bizde imzacıyız. üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. levent pişkin in başbakan tarafından dava edilmesini doğru bulmuyoruz.
lgbti çalışmaları kaynakçası düzenleme çabası içindedirler.
lgbti siyaset okulu ile siyasette yerini almak isteyen dernek 2015 genel seçimler için ekip kurmaktadır. bunun için 1 şubat pazar günü 16:00 da spod ofisinde toplanılacaktır.


(bkz: okulda işte mecliste)

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=18600

nisan itibariyle lgbti'ler için danışma hattı açan dernek. 26 mart tarihine kadar da danışma hattında gönüllü çalışabilecek kişilerin başvurularını bekliyorlar. başvuru formu ve haber içeriği de aşağıdaki linktedir.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/03/2...
lgbti+ haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası avukat eğitimi düzenliyor.

https://asdi-lgbti.com/2017/11/25/spod-l...
şişli'deki ofisi yeniden taksim'e taşınmış. 14 nisan cumartesi günü saat 21:00’de ren’de eve geri dönüş partisi düzenliyorlarmış.