suriyelilerin türkiye'ye katkıları

bol bol çocuk, jöleli saç, daha çok çarşaflı kadın, abazan erkekler, ve her yerde o bilindik arap yüzü
ya daha kötüsü o kadar dar pantolon giyiyorlar ki skinny sevmiyorum artık ki zaten skinny bol kalıyor onların giydiklerine göre...üzülmüş çok penis görmek zorunda kaldım yollarda,heriflerin bacakları kurtaın ben diye bağırıyorlaardı falan... üzücü böyle şeyler bence
hortlayan çocuk hastalıkları
arapça tabelalar
olası iç savaşta potansiyel tehlike
vergilerimizi yemeleri
ucuz iş gücü
...
yararlarını mı sayayım zararlarını mı çünkü benim bile farkına vermediğim bir sürü dezavantajları var. ama yarar olarak bir katkı da bulunduklarını düşünmüyorum. çünkü katkı sağlayacak kapasitede olan insanların türkiyede durmaması sadece vasıf kesimin ülkede durması. onlarında vasıfsızlıklarından dolayı başka yerlere gidememeleri.
sayelerinde kendi ülkemde ikinci sınıf vatandaş durumuna düşmem
kendilerine faydaları olamayanların bize ne yararı olabilir ?
türkiyeli ırkçıların; suriyeli düşmanlığını gözler önüne sermesi?
katkıları taciz, tecavüz, gasp, hırsızlık, çocuk gelinler, ülkede bulunmayan hastalıkların hortlaması, türkiye vatandaşlarının alması gereken hizmetlerin sömürülmesi, islami terörizm, eğitimsizlik, gericilik diye gider.

ülkeden götürdükleri ise güvenlik, huzur, refah, stabilite, laiklik...

çok değil yüz yıl önce para uğruna 'türkün karnında altın var' diye halepi savunan türk askerinin karnını deşenlere üzülmem mi gerekiyor? araplar her zaman vahşi ve geri kafalı bir halktı, yüz yıl geçmiş olması bunu değiştirmiyor. eden bulur, inleyen ölür.

suriler türkiyede kalsın geyiğinin tek önemi kuzey suriyede yapılan etnik temizlik geri çevrilemesin diyedir aslında. kürtlerin bölge halkını sürüp burası 281181 yıldır bizimdi deme politikası taa hamidiye alaylarına dayanıyor, suriler kalsın diyen herkesin aslında bir beşinci kol olması hiç de şaşırtıcı değildir bu yüzden.
entari giymiş seksi ve olgun arap erkekleri.
kaos.
ekonomik kriz.
ülkeden çekip gitme isteği.
ülkedeki ağır işlere çok ucuz iş gücü, it bağlasan durmaz denilen evlere kiracı oldular.
suriyelilere yapılan zulmü ya da ötekileştirmeyi desteklemiyorum ama herkesin kabul etmesi gereken bazı gerçekler var. başlığın türkiye'nin suriyeli'lere katkıları şeklinde değiştirilmesi gerekiyor. benim kendi devletimden almadığım yardımı alıyorlar. benim sahip olmadığım imkanlara sahipler. üniversitelere sınavsız geçiş hakkı, vergi muafiyeti, aile yardımı, çocuk yardımı, avrupa birliği yardımı. yardım, yardım, yardım. kendi ülkenin vatandaşına yardım et önce. kendi ülkende insanlar parasızlıktan intihar ediyor. daha geçen günlerde adamın biri kendini yaktı, çocuklarıma bakamıyorum diye. sokaklar evsiz, dilenci dolu. kadın cinayetleri her gün artıyor. ekonomi berbat halde. sen kimsin ki suriyeli'ye yardım edeceksin ? biz kimiz ki suriyeli'nin savaşmadığı ülkesi için savaşıyoruz ? mersin'de yaşıyorum her yer arapça tabelarla dolu. türkiye mi arabistan mı belli değil. hala geldikleri, yaşadıkları, her türlü imkanından faydalandıkları bir ülkenin dilini bilmiyorlar. sırf ırkçı görünmemek adına, çok merhametli görünmek adına bunlara sessiz mi kalalım yani ? almanya suriyelileri suç oranının artması halinde geri göndereceğini açıklıyor. biz hala merhamet ve yardım nidalarıyla suç oranının artmasını, 10 çocuklu aileleri desteklemeye devam ediyoruz. olacak iş mi yani bu ? hiç kimse kusura bakmasın ama gereğinden fazla merhamet vatana ihanettir. geldikleri gibi bir an önce gitmeleri gerektiğini düşünüyorum.
insanların yalan haberler, çarpıtmalar ve genellemelerle nefretini üzerlerine kustuğu bir başka kitle olabilmeleri.

https://m.bianet.org/bianet/ayrimcilik/2...
sana, bana bir yararı olmasa da sayelerinde alınan milyonlarca euroluk yardımlar.
çok uluslu ilkokul sınıfları.
+hadi bana en sevdiğin arkadaşının adını söyle kardeşim
-kinana
doğu akdeniz kültürü
savaştan kaçmış, insanı olmayan koşullarda ülkelerini terketmiş ve başka bir ülkeye sığınmış insanlardan katkı beklemek ne kadar doğru olur? çünkü imkanları olmadığı gibi yabancı bir ülke ve kültürdeler. dolayısıyla katkı vermiyorlar diyerek eleştirmek mantıksız. ancak bu hangi ülkede olsa böyle olurdu. bu şekilde kitlesel bir akım isterse dünyanın en zengin ülkesine gitsin, yine muhacir olacaklardı. ama öte yandan da bu durumun yarattığı sorunlar herkes tarafından kabul edilmesi gerekiyor. ekonomik, sosyal vesaire. ne ırkçılık yapılmalı, ne de "ırkçı mısınız?" diyerek lafı ağza tıkıp konuyu kapatmaya çalışmalı.