tarihimizde verilmiş en sağlam ayar

ülkemizin tarihinde bilinmiş veya duyulmuş, ayar niteliği taşıyan söylem/söylemlerdir. ayarı veren taraf ortamı haz duygusuyla selamlarken, ayarı alan taraf suskun kalıp uzamak durumunda kalır.
atatürk konya'da çok tutulan bir şeyh'i çağırır ve ona bir mevki teklif eder fakat der ki sakalınızı kesmeniz gerekiyor,usülen.

şeyh 1 hafta sonra hazırdır sinekkaydı vaziyetde, meclise girer.

atatürk der ki: bir koltuk sevdası için sakalını, arkasına taktığı inananlarını satan biri, ülkesini kaç paraya satar? der ve salonda sessizlik hakimdir.

ben bundan ala bir ayar duymadım.
barbaros hayrettin paşa, inebahtı yenilgisinde;
" siz bizim sakalımızı kestiniz. ama biz preveze ile kolunuzu kestik" demişti. fena bir ayar sayılmaz.
bundan daha sağlam ayar olabilir mi ?

manchester united teknik direktörü sir alex ferguson'a, 20.11.2012 tarihli galatasaray- manchester united (1-0) maçından sonra üstün zekalı bir gazetecimiz sorar:
-"1993'te de istanbul'da hayal kırıklığı yaşadınız, şimdi de aynısı oldu. 19 yılda bir şey değişti mi?"
iskoç teknik adam aynı zekilikte cevap verirken
-"evet, iki kere kupayı kazandık." yanıtını verdi.
emine erdoğan'a verilen the psychology of dictatorship kitabıdır. taşak oğlanına nasıl çevirilir part yetmez ama evet.
atatürk mecliste bir konuşma yapmak için kürsüye çıktığında kadınlarla erkeklerin ayrı oturduğunu görünce erkeklere dönüp:" beyler neden hanımlardan ayrı oturdunuz? kendinize mi güvenmiyorsunuz yoksa hanımların iffetinden şüpheniz mi var?" demiş.
tam yakın tarih değil ama kanuni'nin fransa kralı fransuva'ya yazdığı mektup tarihe geçmiştir:
ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren allah'ın yer yüzündeki gölgesi, akdeniz'in ve karadeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve azerbaycan'ın ve şam'ın ve halep'in ve mısır'ın ve mekke'nin ve medine'nin ve kudüs'ün ve bütün arap diyarının ve yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı sultan bayezid han oğlu sultan süleyman han oğlu sultan süleyman han'ım. sen ki fransa vilayetinin kralı fransuva'sın. hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektupla gönderip ülkenizi düşman istila edip şu anda hapiste olduğunuzu bildirip kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz. söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur. her şeyden haberdar oldum.yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir. gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz. böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır. biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz. gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır. yüce allah hayırlara bağışlasın. allah’ın istediği ne ise o olsun. bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenebilirsiniz. böyle biliniz.
1 mart 2003 tezkeresi

yapılan oylamaya 533 milletvekili katıldı, 250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oyu kullanıldı. ancak, anayasa'nın 96. maddesinde öngörülen 268 salt çoğunluğa ulaşılamadı.

dünyaya ve amerika'ya verilmiş en büyük ayardır.
şamanizmden müslümanlığa geçilen dönemdir. tarihin en sikindirik ayarı da denilebilir kısaca.
türklerin çinlilere verdiği ayarı anlatan mektup . çinli komutan ho-tsun’un çin prensine hitaben yazdığı mektuptan alıntı… kafesinden kaçmış birer kartal gibi, hiç yorulmamış ve aç kurtlar gibi, amansız bir sayan dağı fırtınası gibi geldiler üstümüze prensim. son askeriniz de orada can verdiğinde ve son bayrak da toprağa düştüğünde, onlar hiç arkalarına bakmadan ve sanki hiç savaşmamış gibi sürdüler atlarını bozkıra. prensim soruyorsunuz nasıl durdurabiliriz diye? efendim, onlar (türkler) durdurulamazlar.