tatavla

istanbul'daki kurtuluş semtinin rumca olan eski adı.
rumca "ta taulon" yani tavla yeri, tavla (atlar ile ilgili olan tavla - tavla oyunu değil) sözcüğünün halk arasında bozulmasıyla adını almıştır.
zira eskiden tatavla olan şimdiki kurtuluş semtinde ahırlar, tavlalar vardı. rum gençleri at bakıcılıkları, seyislikleri ile meşhurdu bu semtte.
3 gün sürecek tatavla karnavalı programı belli oldu. (28 şubat-1 mart ) tarihleri arasında; söyleşiler, kültür turları, konserler, yeme-içme etkinlikleri olacak. etkinlik saatleri ve çıkış sıralamaları için https://karnavaltatavla.org/ sitesi ziyaret edilebilinir.
tatavla’nın bir süredir dayanışma derneği/pazarı da var! emek veren güpgüzel insanları da var... şimdi hemen sosyal medyada bir aratın ve bir şekilde destek olun derim.
baklahorani * olarak da bilinen tatavla karnavalının da yapıldığı semtin adıdır. karnavalın yüzyıllara dayanan eski bir tarihi olmakla birlikte, ülkede yaşayan hristiyanlardan ve onlara ait olan her şeyden hiç de hazzetmediği çok iyi bilinen ismet inönü tarafından 1941 yılında yasaklanmış ve 2009 yılında yeniden düzenlenmeye başlamıştır.

karnaval hakkında kısa bir belgesel:


türkiye'nin çalkantılı ve örtbas edilmiş geçmişinin adeta bir özeti gibi olan semtin geçmişi üzerine yazar serdar korucu tarafından 2013 yılında kaleme alınmış güzel bir yazı var.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/5968/tata...

yazıda bahsi geçen tatavla tarihi isimli kitabın linki.
http://istospoli.com/book/tatavla_tarihi

tarihçesini merak edenler için tatavla'dan kurtuluş'a kitabı da önemlidir.
https://www.arasyayincilik.com/tr/kitapl...