tekken 3

playstation 1'de oynardım, memory card falan vardı o zamanlar. doctor b'yi açana kadar canım çıkardı memory card'ta yer kalmadığı için kaydedemezdim bi türlü. hey gidi hey. ezbere bilirdim oyunu. tekken ball diye bir kısmı vardı hatta. voleybol oynuyordun. ya nasıl özlüyorum!
bence serinin en iyi oyunuydu. çünkü grafiğe önem vermeye başladıkça orijinal karakterlerin dış görünüşü değişti. aah ah. keşke playstation 1'im çalışsaydı da oynasaydım
tekken serisinin en başarılı oyunudur. playstation'a 1998'de çıkmıştır.* vikipedi'ye göre, dünya çapında 8.5 milyon adet satmış ve playstation 1'in 5. en fazla satan oyunuymuş. hala da kendi alanında en başarılı oyunlardan birisi olarak kabul ediliyormuş. zaten tekken 3'ten önce, step up/down*, juggling* gibi özellikler başka oyunlarda yoktu diye hatırlıyorum, varsa da yapması çok zor ve kasıntıydı*. ayrıca karakterler karşıdakini arkasından tutabiliyordu, ya da karşıdakine arkası dönükken vurduysanız arkaya doğru savrulma animasyonu falan vardı.* işte sanıyorum bu gibi nedenlerle oyunun akışı hızlandı, oyuncuya daha geniş bir ortam verilmiş oldu. bu durum da, başarılı bir dövüş oyunu haline gelmesini sağladı tekken 3'ün. karakterlerin hikayeleri, özgünlüklerinden tutun da, farklı dövüş modları*, müzikleri, bitiş videoları da tekken'i tekken yapan unsurlardandı. zamanında hangimiz oyunu yeni oynadığımızda eddy'i alıp "oha capoeiracı lan" diye düşündükten sonra, tuşları karıştırarak karşıdakini yenmedik ki?

benim tekken'de en sevdiğim özellik, her karakterin hareketinin, mutlaka başka bir karakterde de bulunmasıdır. örneğin, law'ın döner takla hareketini anna da yapabilmektedir.* ya da julia'nın "kare, kare, kare" yaptığınızdaki kombonun aynısı, kuma'da da vardır. nedense bu durum hoşuma gidiyor. tabi daha sonra bu aynı hareketlerin görünümleri değiştirildi ileriki oyunlarda. böylece hareketlerin birbirine benzememesi sağlandı. büyük ihtimalle, eski oyunların hafıza miktarı düşük olduğu için aynı hareketleri kullanma yoluna gitmişler.

bu oyunun ana ekranındaki her modun ayrı renkte olması da çok hoşuma gidiyordu. bir de her karakterin vurduğunda çıkan patlama benzeri şeylerin farklı olması da ilginçti. daha sonra bu özellik de yavaş yavaş çıkarıldı. örneğin hwoarang vurunca turkuaz bir ışık çıkar. jin vurunca elektrik çıkar. mokujin vurunca yeşil bir ışık çıkar falan.

oyunda toplam 23 tane karakter vardır.**
ling xiaoyu, yoshimitsu, nina williams, forest law, hwoarang, eddy gordo, tiger, paul phoenix, king, lei wulong, jin kazama, doctor boskonovitch, bryan fury, kuma, panda, heihachi mishima, ogre, true ogre, julia chang, gun jack, mokujin, anna williams ve gon.

yeni eklenen karakterler:
xiaoyu: ilk kez tekken 3'te çıkmıştır. kung-fu stili ile dövüşür. wang jinrei'nin torunudur. oynamayı beceremediğim zamanlar çok sinir olurdum bu kıza.
forest law: aslında marshall law ile aynı hareketleri var, ama o bu olmadığı için yeni karakter olarak yazdım. marshall law'ın oğludur. sadece tekken 3'te çıkmıştır.*
hwoarang: baek'in öğrencisidir. hareketleri de onunkine benziyor ama aslında çoğu farklı. tekvandocudur.
eddy gordo: capoeira stili ile dövüşür. tekken 3'e damgasını vuran karakterlerden biridir. en çok dikkat çekmiş karakter budur diye düşünüyorum.
tiger: eddy gordo'nun palette swap'i. oyunu 22 karakterle de bitirirseniz*, bu kostümü çıkıyor eddy'nin. üçgen ya da start'a basarak seçebilirsiniz.
jin kazama: kazuya'nın ve jun'un oğlu. annesini çok sever ama babasından nefret eder. tekken 3'ün ana karakterleri diyebiliriz.
doctor boskonovitch: tekken force mode'u dört kere bitirip, sonda çıkan boskonovitch'i yenerseniz bu karakteri seçebilirsiniz. başta çok gereksiz bir karakter gibi durur. eğer oynamasını becerebilirseniz, karşıdakini trolleyebilirsiniz. bunu seçtiğiniz zaman, "of seçme şunu ya" şeklinde bir ekşi suratla karşılaşırsınız. en sevdiğim karakterlerden biridir. bence yeni serilerde de olmalıydı.
bryan fury: çoğu hareketi bruce'dan alıntıdır, ama bruce gibi muay thai'ci değildir, kickboksçudur.
panda: kuma'nın palette swap'i. xiaoyu'nun evcil hayvanıdır. kuma buna sürekli sulanır ama panda yüz vermez.
ogre ve true ogre: tekken 3'ün boss'ları. oyunda ilginç olan şudur ki, ogre, true ogre'ye dönüştükten sonra daha da güçsüzleşir.
julia chang: michelle ile bağlantısı var. hareketleri de ondan alıntı tamamen.
gun jack: bildiğin jack-2 bu. hareketleri aynı yani. oynaması eğlenceli bir karakter.
mokujin: doğaüstü güçler nedeniyle canlanan, antrenman figürü mü deyim ne deyim. her raund'da farklı bir karakterin hareketini kopyalar. kendi hareketi yoktur. bir raund'da anna gibi kıvırtıp, diğerinde de paul gibi yumruklarını birbirine vurup, erkeksi bir tavır gösterebilir. en tuhaf karakterlerdendir.
gon: misafir dövüşçü olarak tekken 3'e dahil edilmiştir. normalde bir manga karakteridir. diğer oyunlarda görünmemesinin nedeni budur. oynaması eğlenceli karakterlerden. tekken force mode'u kolaylıkla geçebilirsiniz gon ile. gon'un k.o. olunca çıkardığı sesi seviyorum ben.

arcade versiyonunda dr. boskonovitch, gon ve anna williams yoktur. anna williams vardır ama nina'nın hareketlerini kullanır tamamen. yani palette swap.

oyunda herkesin kendine özel bir arkaplanı ve arkaplan müziği vardır. aslında anna williams ve gun jack, nina'nın arkaplanını kullanır. sadece müzikleri farklıdır. mokujin, yoshimitsu'nun, julia, heihachi'nin, kuma ve panda, law'ın, bryan ise paul'un arkaplanını, kullanır. arkaplan müziklerini de çok severim. en sevdiğim bazı arkaplan müzikleri:

nina:

law:

eddy:

anna:

mokujin:

julia:


oyunda birkaç karakterin gizli kostümü vardır. gizli kostümü seçtiğiniz zaman, karakter adının yazdığı yer sarı olur. özel kıyafeti seçilirse kırmızı, sokak kıyafeti seçilirse mavi oluyor bu arada. law'ın özel kıyafeti, bruce lee'nin sarı kıyafetidir. anna'nın özel kıyafeti, zebra desenli tüylü bir elbisedir. eddy'nin özeli tiger'dır. gun jack'in özeli jack-2'nin insan şeklindeki görünümü olan kıyafetidir. xiaoyu ve jin'in kostümleri en zor çıkar kostümlerdir. xiaoyu veya jin'in kostümü çıktığı zaman, gizli bir arkaplan çıkar. bu arkaplan, okul bahçesidir.

her şeye rağmen, kült yapımlar arasında yerini almış bir oyundur tekken 3. hiçbir zaman unutulmayacak. oynamak isteyenler, emulatör ile oynayabilir. bir de oyun kolu aldınız mı, tamamdır. o eski heyecanı yaşatmayabilir ama hevesinizi büyük ölçüde alırsınız.
law adlı karakterle oynadığımda ortalığin tozunu attırdığım oyundur. ne günlerdi ulan, bilgisayarcıdan kopyalanmış oyun cd'si almalar falan. tam bir eşkiyaydık.
law howrang lee favorimdir bide kıyafetleri akıyo adamların