the babadook

2014 yapımı korku filmi. oyuncu/senarist jennifer kent'in ilk yönetmenlik işi. psikolojik gerilim/korku jarnı adına, film, izleyiciye çok yeni şeyler sunmuyor olsa bile; sonu (ki bir korku filminden beklenilmeyecek bir son -ya çok yavan ya da çok mayndfak) ve yarattığı babadook karakteri (ki korku sinemasının en iyi karakterlerinden biri) ile izlenmeye değer bir film*.
eşinin ölümünden sonra oğlunu tek başına yetiştirmek zorunda kalan amelia (essie davis) ve oğlu sam'in (noah wiseman) yaşadıkları etrafında dönüyor film.

konusu kısaca şöyle:
sam annesinden bir gece ona yeni bulduğu 'mister babadook' kitabını okumasını ister. kitap, babadook adındaki bir yaratıktan ve babadook'un var olduğunun ayırdına varan kurbanlarını nasıl öldürdüğünden bahseder. kitabı okuduktan sonra evde garip olaylar zuhur eylemeye başlar.

trailer:
izledikten sonra 2 gün boyunca uyuyamadığım film. ayrıca küçük veletin ağzını burnunu kırmak istiyorum.
efektsiz ve muhteşem oyunculuk ile korkutan tırtstıran avusturalya yapımı film.tek saniyesi gerilmeden geçirmek zor.film bittiğinde felç kısa süreli felç geçirmiş gibi tüm kaslarınız kasılıyor.
klasik bir velet ögeli korku filmi gibi görünse de öyle değil.izleyin ve tırstın.babadook allah seni kahretsin sesin bile korkutmaya yetiyor.şekilsiz heyvan!
korku filmlerinin hastası olarak, başıma bir iş gelmeyecekse pek de beğenmediğim film. her ne kadar hikaye ve çekimler güzel de olsa ben de ne bileyim biraz zorla bam! korkun dermişcesine bir izlenim uyandırdı.