the fountain

böyle bir film,böyle bir hikaye çok az çekilir sinemada...
normallik değildir bu,dahilik ile delilik arasındaki çizginin,delilik sınırına geçmiştir yaratıcı...
sizi de bu sınıra çekmek ister,ister ki sürüden olmayın,ister ki farkında olun...
hem görsel,hem müzik,hem de duygulara hitab etmesi açısından,en az 1 kere izlenilmesi lazım diyorum...

başrollerinde hugh jackman ve rachel weisz in oynadığı 2006 yapımı film.

http://www.imdb.com/title/tt0414993/

16., 21., ve 26. yüzyılda geçen hikaye, ölümsüzlüğü ve buna bağlı olarak da aşkı arayışın hikayesi. 1500 lerde yaşayan ispanyol keşif tomas, bütün hayatını etkileyecek önemli bir misyonla görevlendirilmiştir. kraliçe nin, ölümsüzlüğün kaynağı olduğuna inandığı ağacı bulacak ve bu sayede, yüzyıllardır insanoğlunun peşinden koştuğu sonsuz yaşam amacına ulaşılmış olacaktır. bu uğurda yola çıkan tomas için yüzyıllarca sürecek bir yolculuk başlayacaktır.

2000 lere gelindiğinde aynı tomas ı, sevdiği kadının iyileşmesi için amansız bir hastalığa karşı mücedele ederken görürüz; 2500 lerdeyse uzayda bir balonun içinde tek başına bir boşlukta yaşamaktadır.

insanoğlunun varoluşundan beri ölümle olan mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor ve pi, requiem for a dream gibi filmleri ile bizi sinemasına hayran bırakmış yönetmen daren aronofsky, şimdi de kamerasını, bu tükenmeyen mücadeleye çeviriyor.

alıntı.
izledikten sonra bir süre yerimden kalkamadığım yine bir darren aronofsky filmidir.sonra her eşyayı bal renginde görmeye başlamıştım (2500 lü yıllardaki kurumuş ağaç sahnelerinden sebep).
ölüm ancak bu kadar güzel resmedilirdi bir şiire.
keşke filmden anlayan bir arkadaşım olsa da bu film üzerinde günlerce konuşsaydım demişimdir ama yine de diyorum konuşabileceğim biri varsa benimle irtibata geçebilirler hala...

sanırım sadece özetleyebilirim (her ne kadar haiddegger her özet faşizandır dese de) :
ölümsüz olmak için ölmek gerekir ve ölüm huşuya giden yoldur...

bir hadis-i şerif te bu özeti onaylar niteliktedir: insan şimdi rüyadadır; ölünce uyanacaktır
bu arada filmin müziklerini yapan clinth mansell eli öpülesidir
izzi'nin bakışı yeter ağlamanıza
görüntü yönetmenine verilmesinin icap ettiği film.
her izlediğimde başka bir dünyanın kapılarını aralayan film. içinize bir yolculuk. bir yok oluş değil bir var oluşun özgürlüğü. uzun süre etkisindençıkamayacağınız film müziklerine sahiptir.