the sandman

neil gaiman tarafından yazılan çizgi romandır. hikayesi derindir, karışıktır, her ne kadar birinin hayal ürünü olsa da içindeki gerçeklik de o kadar belirgindir
netflix’te dizisini izleyebilirsiniz, daha birkaç gün önce çıktı. sanırım (bkz:american gods)’ı daha çok sevmiştim ve ama şimdilik herşey oldukça güzel ilerliyor.
gwendoline christie hatrına geçen hafta izledim. netflixin en büyük bütçeli işiymiş galiba. başta iyi gidiyordu ama rose walker karakteri işin içine girince ucuz amerikan dramasina dönüştü.
ikinci sezonda lucifer ve ihtiras daha merkezde olacak gibi. muhtemelen devam ederim.
sandman'i canlandıran oyuncu çok başarılı konu sürükleyici ama bir diziye göre fazla hızlı ilerliyor.konuyu daha ince işleyip yan rol seçimlerinde daha özenli olsalarmış bir baştapıt ortaya çıkabilirmiş.
ardis kitap'tan çıkan yüzen küçük şeyler - hatıra gezer'in toplama albümü adlı fantastik queer romanın yazarı mertcan karakuş velvele.net için sandman’i içine doğduğu tek boyutlu endüstriden ayırıp efsaneler arasına katan o şahane evreni yazmış.

çizgi romanlardan girmiş, netflix dizisinden çıkmış. fobik tepkileri değil, sandman'i gerçekten anlayan ve onun queerliğini taçlandıran böylesi şeyleri okumak ne iyi geliyor insana.

https://velvele.net/2022/09/13/ruyalarim...