yurtta woof cihanda woof

Durum: 35 - 4 - 3 - 0 - 02.02.2023 12:43

Puan: 1250 - Sözlük Kezbanı

6 ay önce kayıt oldu. 12.Nesil Yazar.

0
  • /
  • 2

nilüfer

geçen yıl türkiye'de çıkan orman yangınlarının ardından sosyal medyada başlatılan "help turkey" kampanyası için "türkiye'nin dünyaya karşı böylesine aciz durumda görünmesi benim milli duygularımı yaralıyor" demiş akp'li.

send my love to john

"them’e kapak olduğu eylül sayısında rina sawayama, şarkıyı göçmen bir lubunya arkadaşının annesiyle yaptığı telefon görüşmesinden esinlenerek yazdığını anlatmış. homofobik aile, uzunca bir süredir hem oğullarının kimliğini hem de beraber yaşadığı sevgilisini reddediyormuş. defalarca tekrar etmiş sayısız kalp kırıcı telefon görüşmesi… sanatçının tanıklık ettiği görüşmede ise anne, telefonu kapatmadan önce ilk kez çocuğunun sevgilisinin adını anmış ve “o halde, john’a sevgilerimi ilet” diyerek kapatmış telefonu. bu denli basit bir cümlenin ne kadar büyük bir anlamı olur ki diyor insan. ama oluyor ve bunu sadece lubunyalar biliyor."

https://velvele.net/2023/...

send my love to john

queer sanatçı rina sawayama'nın göçmen bir queer arkadaşının annesiyle yaptığı zorlu bir telefon konuşmasından esinlenerek yazdığı iç burkan şarkı.

https://open.spotify.com/track/4ObFrK0ML...

sergei parajanov

gürcistan doğumlu ermeni sovyet sinemacı. açık bir biseksüel olması nedeniyle sovyetler birliği'nin ensesinde boza pişirdiği parajanov artık yaşamıyor olmasına rağmen hala fobiye maruz kalıyor. modern ermenistan ve diaspora ermenileri, yönetmenin biseksüelliğini silerek anlatıyor hikayesini. şu yazı, doğum günü şerefine hem yönetmenin queerliğinin hem de queer bir film de olan nar'ın rengi'ne hakkını vermeye çalışmış.

"queer bir nar: iyi ki doğdun parajanov!"
https://velvele.net/2023/01/11/queer-bir...

hivfobi

hıvfobi, kişinin riskli davranış sonrası(veya hiçbir riskli davranış olmadan) aksi yöndeki tüm kanıtlara rağmen hıv ile enfekte olduğunu düşünmesine denir. bu kişiler defalarca test yaptırmalarına rağmen test sonuçlarına inanmakta güçlük çekmekte ve bir türlü ikna olmamaktadırlar. şüphelerinin bir şekilde haklı olduğunu kanıtlamak için internette çok fazla zaman harcayabilirler, cinsel ilişkilerinde hıv’den korunmak için mantıksız ve gülünç yollar kurgulayabilirler.

peki fobiler nasıl oluşur?

bu konuda pek çok fikir olsa da fobi geliştirmenin nedeni bütüncül olarak açıklanamamaktadır. bazı araştırmalar anksiyeteye yatkın kişilerin fobi geliştirmeye eğilimli olduğunu gösteriyor. kimi ruh sağlığı uzmanları genetik nedenler üzerinde dururken; kimileri fobilerin kaynağının kişinin hayatındaki olumsuz olay ve deneyimlerin sonucu olduğuna inanıyor. örneğin çocukken boğulma tehlikesi geçiren biri sudan korkabilir ya da daha önce asansörde kalan biri asansör fobisi geliştirebilir. veya geçmişte bir şekilde hıv’e bağlı bir nedenden hayatını kaybeden birini tanıyan bireyde fobi gelişebilir. fakat böyle basit bir sebep-sonuç ilişkisinin kurulduğu vakalar çok enderdir; tahmin edilenin aksine pek çok kişi fobisinin nedenini basitçe açıklayabileceği bir deneyimden söz edemez.

hıvfobinin gelişmesine neden olan önemli faktörlerden biri hıv bulaşına neden olabilecek bir davranışın, enfeksiyon riskine ek olarak, nasıl enfekte olduğunu açıklama riskini de beraberinde getirmesidir. kişi hatalı olarak algıladığı davranıştan dolayı suçlu hissedebilir; bunlar çoğunlukla seks işçisiyle cinsel ilişki, ilk cinsel deneyim, zina düşüncesi, ilk eşcinsel ilişki deneyimi gibi pişman olduğu davranışlardır. hıvfobik kişiler hıv’i işledikleri suçun cezası olarak görürler; kimi zaman bu suçun/günahın bedelini ödeyebilmek için tanı almak isteyebilirler veya tanı almış gibi davranabilirler.

diğer fobilerden ayrı olarak kültür hıvfobinin en önemli kaynağıdır. kişi ailesi, sosyal çevresi, dini, medya ve toplum tarafından kuşatıldığı basmakalıp yargılarla hıv damgalamasını içselleştirmekte ve bir döngü halinde toplumsal damgalamaya katkı sunmaya devam etmektedir.

kaynak: https://pozitifyasam.org/blog/bir-korunm...

hande yener

"gay icon" olmak için çıktığı yolculuğu recep tayyip erdoğan'la iftar masalarında sonlandıran, akp'li "sanatçılarla" homofobik linç korosuna katılan, katılmakla kalmayıp bayraktarlığını da yapan şarkıcı. popüler türkçe müziğin ve kültürünün en büyük hayal kırıklıklarından biridir. fake nemesis'i demet akalın'la girdiği yıllara yayılan fake muharrebeyi demet akalın'a dönüşerek nihayetlendirmiş ve kaybetmiştir.

(bkz:aynılar aynı yere)

oruç

karakol

"burada sekteye uğrayan yalnızca heteroseksüel ilişkiler değil. sekteye uğrayan bir yanıyla da o yere göğe sığmayan geleneksel aile yapısının 'bize bir queer moment yaşatacaksanız eğlenceli ya da pornografik olsun lütfen!' siparişinin de sarsılması."

https://www.5harfliler.com/yasaksa-yasak...

açılmak

trans erkek olarak açılan ali, açılmanın öncesi ve sonrasını yazdı:

“tüm bu olanlar gerçekten de binder giymeye benziyor; bir şey içinizi sıkmaya devam ediyor, ama ilk kez bu kadar mutlusunuz. ilk kez filmin devamını merak ediyor, olacakları görmek için sabırsızlanıyorsunuz.”

"sandığı açmak"
https://velvele.net/2022/11/07/sandigi-a...

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

cemaatler, siyasal islam, sağ partiler: sandık bizi nereye götürecek

https://velvele.net/2022/10/27/cemaatler...

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

lgbti+ topluluğunun çok az, hiç denecek kadar az konuştuğu ama konuşmamız gereken tek gündem. bu gündeme dair lgbti+'ların yazdıkları ya da lgbti+'ları ilgilendiren yazıları bu başlıkta toplayacağım. katkılarınınız bekliyorum.

pembe hayat kuirfest

5 ekim dünya öğretmenler günü

fulden ergen, lgbti+ öğrencilerinin karşılaştığı ayrımcılığa karşı duran ve okulları onlar için olabildiğince güvenli hale getirmek için çabalayan öğretmenlerin tüm yasaklara rağmen sürdürdükleri mücadeyi yazmış.

"bir öğretmen kaç lgbti+’nın hayatını değiştirebilir?"

https://velvele.net/2022/10/05/bir-ogret...

5 ekim dünya öğretmenler günü

"pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 ekim günü unesco tavsiyesiyle öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. 5 ekim günü, 1966 yılında paris’te gerçekleşen 'öğretmenlerin statüsü hükümetlerarası özel konferansı'nın sona erip unesco temsilcileri ile ılo tarafından "öğretmenlerin statüsü tavsiyesi"nin oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür."

bütün lubunya öğretmenlerin ve lubunya öğrencilerini gözeten öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.

yarak

yarak "erkeklik organı" değildir.

erkeklik organı diye bir şey yoktur.

yaraka (penis, çük, artık ne diyorsanız) erkeklik atadığınızda trans kadınları kadınlıktan, trans erkekleri de erkeklikten atıyorsunuz. non-binary'ler ise zaten tüm bunların dışında kalıyor. bilerek yapıyorsunuz demiyorum, ancak transfobi de tıpkı homofobi, kadın düşmanlığı, yabancı düşmanlığı ya da ırkçılık gibi sinsi bir şey. bazen, niyetimizin dışında yaptığımız şeyler.

daha kapsayıcı bir dile ihtiyacımız var ve inanın hiç de zor değil.

yarak sevmek transfobiye gerekçe olmamalı.

pembe hayat kuirfest

bu yılki programda çok şaşalı bir film var.

(bkz:aşk, mark ve ölüm)

aşk, mark ve ölüm

cem kaya'nın türkiye'den almanya'ya "misafir işçi" olarak gidenlerin 60 yıla yayılan tarihinde müzikal bir hafıza yolculuğuna çıktığı belgeseli. izleyen herkesin çılgıncasına övdüğü, tavsiye ettiği, berlinale seyirci ödülü sahibi film 11. kez gerçekleşen kuirfest'in istanbul ayağında izlenebilecek.

filmle ilgili fikir edinmek isteyenler birkaç link ekliyorum:

zeynep dişbudak'ın velvele.net'te çıkan yazısı "aşk, mark ve ölüm: göçmenlerin hafızasında müzikli bir yolculuk"

https://velvele.net/2022/09/30/ask-mark-...

yönetmenin birartıbir'e verdiği söyleşi: "gurbetçiler artık yabancı değil"

https://birartibir.org/gurbetciler-artik...

ve altyazı dergisine verdiği söyleşi:

https://altyazi.net/soylesiler/cem-kaya-...

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

ünlüler ve siyasetçiler için lubunyalarla dayanışma rehberi

18 eylül 2022 büyük aile buluşması adlı lgbti+ karşıtı nefret mitingine verilen tepkilerdeki derleyen bawer murmur, problematik noktaları derleyip, siyasetçiler ve ünlüler için bu tip durumlarda neler denmemesi gerektiğiyle ilgili bir rehber hazırlamış.

https://velvele.net/2022/09/22/unluler-v...
  • /
  • 2

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

inanılmaz görüntüler olmuş. barış manço şarkılarını çalan şeriatçılar, rap türü müziklerle reklamlar vs.. vatan partisinden atatürkçü kadınlar ve çember sakallı adamlar sapıklığa geçit yok diyerek beraber poz veriyorlar. ama şu video epey güldürdü beni. ultra muhafazakar cüppeli gruplar müzik çalınmasına çok kızmışlar. girişselerdi keşke tertip komitesine ahahahahah

https://twitter.com/etkilihaber/status/1...

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

cüppeli, çarşaflı cihatçı tiplerin yanında laik kesimden de faşistlerin destek verdiği ve başta yeni şafak olmak üzere aşırı sağcı yayın kuruluşlarının açıkça propagandasını yaptığı tehlikeli miting.

mitingin en önemli propagandisti lgbtye resmen savaş açmış durumda olan yeni şafak gazetesinden ersin çelik.
bu adamın twitter hesabında hemen hemen her saat lgbt karşıtı tweet mesajı görülmekte. son zamanlarda köşe yazılarının neredeyse tamamı bu konuda. trump, putin gibi aşırı sağcı liderlere de övgüler yağdırıp, onları örnek gösteriyor lgbt düşmanlığı konusunda.
https://twitter.com/ersinceliq?ref_src=t...

ikinici isim milat gazetesinden özlem doğan isimli ırkçı ve cihatçı bir kadın. lgbtye karşı tüm dünya ayaklanmalı gibisinden mesajlar atıp, açıkça lgbtleri hedef gösteren birisi. kendisine katılmayan muhafazakarlara bile hakaretler yağdırıp hedef gösteriyor. son zamanlarda iktidar ile birlikte uçak gezilerine katıldığı da söyleniyor. avrupa'da hem lgbt hem de islam düşmanı olan aşırı sağcı gruplarının lgbt bayrağının üzerinde tepinmelerini içeren video paylaştı bugün. lgbt bayrağı üzerinde yürüyorlar diye heyecanla paylaştığı ve aslında müslümanlara da düşmanı olan kişilerin hazırladığı video:
https://twitter.com/ozlemdogan_/status/...


şefika nur çiftçi isimli bir başka fanatik dinci kadın daha var. ersin çelik ile birlikte hazırladığı ve lgbtleri "hasta" olarak gösteren ve youtube'da haklı olarak nefret içerikli bulunmasından dolayı yasaklanan videonun baş sorumlusu.

https://twitter.com/sefikaaanur

gelelim bu mitingi destekleyen dinci / cihatçı olmayan tayfaya.

çalıştığı her üniversiteden kovulan, hayatı boyunca dönekliği ve ahlaksızlığı ile meşhur, liberal geçinen homofobik ve kadın düşmanı aşırı sağcı faşist atilla yayla denen artık yaşı iyice ilerlemiş profesörümsü yazar.

kendisi yukarıda bahsettiğim ersin çelik'in hemen hemen tüm yazılarını son zamanlarda paylaşmış, gülşen gibi sanatçıların lgbt bayrağını açması karşısında kudurmuş bir şekilde mesajlar atmıştır. daha önce bir programda eşcinsellikten kuş kadar beyni ile bahsederken ağzından kaçırdığı "kadınlaşma sorunu" lafı ile kadın düşmanlığını da ortaya saçan bu iktidar yalakası aşırı sağcı adam en son "homoseksüelliğin açmazları" başlıklı cehalet abidesi rezil kepaze bir yazı yazdı ve eşcinselleri asalak olarak niteledi. bu yazı kendilerini çok özgürlükçü olarak satan liberal düşünce topluluğuna bağlı bir dergide yayınlandı. kendisi bu gösteriyi en başından beri açıkça destekliyor ve davet mesajlarına katılıyor. daha önceleri de özellikle lgbt haklarının gündem olduğu dönemlerde trans bireyleri aşağılayan, eşcinselliğin sapıklık ve hastalık olduğunun altını çizen iğrenç mesajlar atmıştır. lgbt karşıtlığının tavan yapması ile de bu fırsatı kullanarak kendi hesabında hiç durmadan bu tip yazıları paylaşmaktadır. .

kendisini tanıyanların anlattığına göre bir zamanlar popüler olmak için eşcinsel haklarına destek verirken, o grupların kendisi gibilerinden çok haklı olarak uzak durması sonucu gerçek yüzünü gösterip düşük kapasitesi ile yazdığı yazısı burada.
https://hurfikirler.com/homoseksuelligin...

twitter hesabında ise sürekli olarak lgbt düşmanlığı içeren paylaşımlar görülebiliyor veya o sitelere beğeni atıyor.
https://twitter.com/atilla_yayla


daha önce istanbul sözleşmesine de karşı çıkan cumhuriyet kadınları derneği başkanı ağır homofobik ve kadın hakları düşmanı * * tülin oygür: bu tehlikeri mitinge destek olmak amacı ile attığı tweet şu şekilde:
"çocuklarımızı, kadınımızı, aile yapımızı ve sonuçta bağımsız türkiye cumhuriyeti’ni yeniden ayağa kaldırma mücadelemizi hedef alan lgbt saldırısına karşı fikirde birlik ve mücadele platformunun düzenlediği büyük aile buluşmasında yerimizi alacağız.
bu oyunu milletçe bozacağız!"

https://twitter.com/Drtulinoygur/status/...

atilla yaylanın da retweet ettiği aynı faşist kadından başka bir tweet.
"lgbt’nin insanlığı tehdit eden gerçek yüzünü anlatma mücadelesi içindeyiz. bu mücadele siyasi eğilimlerin veya dünya görüşünün çok dışındadır.
milletçe kenetlenerek #lgbtdayatması nı def edeceğiz"
https://twitter.com/Drtulinoygur/status/...


meltem ayvalı (homofobik doğu perinçek'in vatan partisi genel başkan yardımcısı)
"lgbti dayatmasına dur diyen herkesi büyük aile buluşması'na davet ediyoruz.

çocuklarımızı istismardan, gençliği yozlaşmadan, kadını değersizleşmekten kurtarmak için hep birlikte orada olacağız.
aileye sahip çıkacağız, mutlu yarınları kuracağız.
haydi anne babalar, mücadeleye!

https://twitter.com/MeltemAyvali/status/...

sürekli din değiştiren tuğçe kazaz daha önce başka bir miting ile bu işi gündeme getirmişti onu da unutmayalım.

https://www.takvim.com.tr/magazin/2022/0...


ek: bu tehlikeli mitingi düzenleyen fikirde birlik ve mücadele platformu'nun linkini eklemeyi unutmuşum. kafayı lgbt ile bozmuş ersin çelik ve ekibi başı çekmekte burada. yeni şafak'ın çıldırmış bir şekilde paylaşım yaptığı tanıtım videosu da burada. videoda bu tehlikeli mitingi açıkça destekleyen oyuncular, gazeteciler isim isim yer alıyor. bunun dışında devleti temsil eden kurumların başındakilerinin, çeşitli cihatçıların yanında laik kesimden de destekçilerin de miting ile ilgili videoları/haberleri da burada.
https://twitter.com/Fikirde_Birlik

sessiz istila

ümit özdağ denen faşist provokatörün finanse ettiği provokasyon videosu. vatansever geçinen ırkçıları ortaya dökmüştür.

hüda kaya

hdplilere terörist diyen ve ümit özdağ gibi ırkçı bir adama övgüler düzen ask olsn isimli ırkçı yazar hdpli hüda kaya'ya övgü dolu başlık açmış.
hüda kaya kendini vatan kurtarıcısı sanıp ancak buralarda laf eden korkak sahtekar, iki yüzlü ırkçıların suratlarına çok iyi tükürür. çok severim onun bu yönünü.

oğuzhan uğur

babası hasan atilla uğur 90larda kürtlere karşı işlenmiş faili meçhul cinayetlerin sorumlularından.
(bkz:jitem )

https://www.evrensel.net/haber/386389/22...

yurtta woof cihanda woof

yeni sözlük yazarı. hoş geldin.

(bkz:askk)

Toplam entry sayısı: 35

velvele.net

okuyucuların velvele olarak da andıkları, velvele.net adresinden ikamet eden, lgbti+ kültür sitesi. çok değerli yazılar, çeviriler yayımlamalarının yanı sıra yeryüzü ağacı ve eflatun koza adlı köşelerinde daha önce adlarını duymadığımız ya da başka edebiyat platformlarında kendilerine yer bulamamış şair ve öykücüleri lgbti+ topluluğuna ve edebiyata kazandırıyorlar.

türkiyeli lgbti+ topluluğu için devasa bir arşiv oluşturmaya da başladılar. bu nedenle takip edip, desteklemek gerekiyor ki daha fazlasını yapabilsinler.

https://twitter.com/velvelemelvele
https://www.instagram.com/velvelenet/

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

18 eylül’de istanbul fatih’teki saraçhane parkı’nda lgbti+’lar aleyhine yapılacak nefret mitingi. dünyada yobazların en sevdiği kart olan aile kartını masaya sürek akp destekli gruplar, istanbul şehrinin göbeğinde nefret kusacaklar. haftalardır örgütlenen bu korkunç organizasyona bir avuç lubunyadan başka ses çıkaran da yok.

istanbul onur haftası organizasyon komitesinin açıklaması
https://twitter.com/istanbulpride/status...

spod'un açıklaması
https://twitter.com/spodlgbti/status/157...

dsip'in açıklaması
http://marksist.org/icerik/LGBTI+/18460/...

yeşiller partisi'nin açıklaması
https://twitter.com/YesillerPartisi/stat...

spod'un tweet'ini alıntılayan birkaç kurum dışında "resmi tepkiler" bu kadar.

ne chp'den ne hdp'den ne iyi parti'den hala ses yok. utanç verici bu durum karşısında dilsiz duran şeytandır.

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

velvele.net'ten bawer murmur sanatçılar, sivil toplum örgütleri ve siyasetçilerin lgbti+ karşıtı “büyük aile buluşması”na tepkilerini derlemiş. ileride dönüp dönüp bakabileceğimiz bir kaynak oluşuyor linkte.

https://velvele.net/2022/09/18/kayitlara...

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

cemaatler, siyasal islam, sağ partiler: sandık bizi nereye götürecek

https://velvele.net/2022/10/27/cemaatler...

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

lgbti+ topluluğunun çok az, hiç denecek kadar az konuştuğu ama konuşmamız gereken tek gündem. bu gündeme dair lgbti+'ların yazdıkları ya da lgbti+'ları ilgilendiren yazıları bu başlıkta toplayacağım. katkılarınınız bekliyorum.

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

18 eylül’de istanbul fatih’teki saraçhane parkı’nda lgbti+’lar aleyhine yapılacak nefret mitingi. dünyada yobazların en sevdiği kart olan aile kartını masaya sürek akp destekli gruplar, istanbul şehrinin göbeğinde nefret kusacaklar. haftalardır örgütlenen bu korkunç organizasyona bir avuç lubunyadan başka ses çıkaran da yok.

istanbul onur haftası organizasyon komitesinin açıklaması
https://twitter.com/istanbulpride/status...

spod'un açıklaması
https://twitter.com/spodlgbti/status/157...

dsip'in açıklaması
http://marksist.org/icerik/LGBTI+/18460/...

yeşiller partisi'nin açıklaması
https://twitter.com/YesillerPartisi/stat...

spod'un tweet'ini alıntılayan birkaç kurum dışında "resmi tepkiler" bu kadar.

ne chp'den ne hdp'den ne iyi parti'den hala ses yok. utanç verici bu durum karşısında dilsiz duran şeytandır.

velvele.net

okuyucuların velvele olarak da andıkları, velvele.net adresinden ikamet eden, lgbti+ kültür sitesi. çok değerli yazılar, çeviriler yayımlamalarının yanı sıra yeryüzü ağacı ve eflatun koza adlı köşelerinde daha önce adlarını duymadığımız ya da başka edebiyat platformlarında kendilerine yer bulamamış şair ve öykücüleri lgbti+ topluluğuna ve edebiyata kazandırıyorlar.

türkiyeli lgbti+ topluluğu için devasa bir arşiv oluşturmaya da başladılar. bu nedenle takip edip, desteklemek gerekiyor ki daha fazlasını yapabilsinler.

https://twitter.com/velvelemelvele
https://www.instagram.com/velvelenet/

18 eylül 2022 büyük aile buluşması

velvele.net'ten bawer murmur sanatçılar, sivil toplum örgütleri ve siyasetçilerin lgbti+ karşıtı “büyük aile buluşması”na tepkilerini derlemiş. ileride dönüp dönüp bakabileceğimiz bir kaynak oluşuyor linkte.

https://velvele.net/2022/09/18/kayitlara...

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

cemaatler, siyasal islam, sağ partiler: sandık bizi nereye götürecek

https://velvele.net/2022/10/27/cemaatler...

lgbti+'lar ve 2023 seçimleri

lgbti+ topluluğunun çok az, hiç denecek kadar az konuştuğu ama konuşmamız gereken tek gündem. bu gündeme dair lgbti+'ların yazdıkları ya da lgbti+'ları ilgilendiren yazıları bu başlıkta toplayacağım. katkılarınınız bekliyorum.

yarak

yarak "erkeklik organı" değildir.

erkeklik organı diye bir şey yoktur.

yaraka (penis, çük, artık ne diyorsanız) erkeklik atadığınızda trans kadınları kadınlıktan, trans erkekleri de erkeklikten atıyorsunuz. non-binary'ler ise zaten tüm bunların dışında kalıyor. bilerek yapıyorsunuz demiyorum, ancak transfobi de tıpkı homofobi, kadın düşmanlığı, yabancı düşmanlığı ya da ırkçılık gibi sinsi bir şey. bazen, niyetimizin dışında yaptığımız şeyler.

daha kapsayıcı bir dile ihtiyacımız var ve inanın hiç de zor değil.

yarak sevmek transfobiye gerekçe olmamalı.