pinkwashing

pinkwashing, eşcinsel kitleyi bir ürüne çekebilmek için karakterlerden birinin eşcinsel yapılması, eşcinsel karakterlere yer verilmesi olgusu olarak tanımlanabilir. bu yönüyle (bkz: queerbaiting)'in zıttı olduğu söylenebilir.

örneğin daha geçenlerde star trek'teki çinlinin eşcinsel yapılması, dizilerde eşcinselliğinden (ve bunun mizahından) başka bir senaryoya etkisi olmayan karakterlerin eklenmesi pinkwashing'dir. aslen iyi niyetli görünse de, represantation delisi batıda bir pazarlama aracına dönmüştür.

herhangi bir dizide gördüğünüz, "sadece flamboyant eşcinsel" tiplemeler [(bkz: token gay)] bu "akımın" sonucudur. türk dizilerinden örnek verirsek kiralık aşktaki koriş bunun bir örneğidir mesela. herkes eşcinsel olduğunu bilir ancak bu bir mizah unsurundan ve eşcinsel kitleye "alın size eşcinsel" demekten öte bir şey değildir ve çoğu zaman ters teper.
pinkwashingi anlaşılır bir şekilde tanımlamak gerekirse şöyle diyebilirim: belli kitlelerin, markaların, ülkelerin kuir haklarını savunuyor gibi gözükerek diğer hak ihlallerini örtbas etmeye çalışması ve belli ayrıcalıklardan yararlanmaya çalışması.

son zamanda özellikle feminist aktivistler arasında fazlaca kullanılıyor pinkwashing kavramı. bu konu hakkında türkçe kaynak bulmak imkansız gibi bir şey. en son bülgbti+nın bu konu hakkında bir çevirisi yayımlanmıştı ama kaldırılmış sanırım.

birkaç yerde kapitalizmin pembe oyunu olarak tanımlanan pinkwashing özellikle israil'in öncelik verdiği bir göz boyama politikası. lgbt haklarını savunuyor gibi gözükerek, ordularında eşcinsel askerlere yer vererek filistin'e karşı sürdürdüğü insanlık dışı isgalini örtbas ediyor. ayrıca tel aviv ve kudüs'te düzenlediği devasa onur yürüyüşleriyle ülkesine binlerce turist çekmeyi amaçlıyor. bu süslü hoşgörülerinin altında çok korkunç uygulamaları devam ediyor. örneğin filistinli kuirleri, israil vatandaşı olmaları koşulunda sahiplenmeyi ileri sürüyor. bunu reddeden filistinli kuirlere ise insan gözüyle bakmıyor bu lgbt haklarına güya sahip çıkan ülke.

bir başka örnek vermem gerekirse her sene meme kanseri farkındalığı adı altında çeşitli markalar devasa reklamlar yapıyor. ve gelirlerinin bir kısmını meme kanseri vakıflarına bağışlayacaklarını söylüyorlar ama tek amaçları markalarını büyütmek ve ünlerine ün katmak. zamanında kfc'nin böyle bir kampanyası vardı yanlış hatırlamıyorsam pembe kova diye.