the walking dead the game

telltale games'in çıkardığı, the walking dead evreninde geçen hikaye tabanlı post apokaliptik bir oyun serisi. iki sezonu bitti, üçüncüsü çıkacak.
öncelikle kendinden sonra gelen the wolf among us ve game of thrones a telltale games series'e öncülük yapmasıyla önemli bir oyundur. şirketin adı bu seriyle duyulmuştur.
evet, dizinin ne kadar sıktığını biliyorum. çizgi roman da biraz saptı amacından. ama oyun için kötü hiçbir şey bulamıyorum söyleyecek. hikayesi, karakterleri, atmosferi dizinin de çizgi romanın da çok ötesinde bence.
hikaye virüsün yayıldığı sırada bir memur eşliğinde hapishaneye gitmekte olan lee'nin, o sırada ebeveynleri şehir dışında olan sekiz yaşındaki clementine ile yollarının kesişmesiyle başlıyor. oyunda lee ile oynuyoruz ve amacımız clementine'a göz kulak olmak. oyun boyunca hayatta kalmış diğer insanlarla etkileşim içindeyiz. kimi ailesini, kimi sevgilisini kaybetmiş. oyun boyunca da bu kayıplar peşimizi bırakmıyor zaten. bu arada asıl korkulması gerekenin insanlar olduğunu hep hatırlatıyor oyun. fakat bunu yaparken de canımız walkerları ihmal etmiyor hiç.
kolay kolay duygulanmam mı diyorsunuz? hikayeler sizi hiç etkilemiyor mu? o zaman bir oynayın derim. bakalım kendi hikayeniz olunca ne değişecek.**
2. sezonun 2. bölümünü bitirdiğim oyun ve bir iki şey söylemek zorundayım. telltale games parayı kırınca galiba "ay ne çıkarırsak oynayacak inekler, sal gitsin mınakoyim" modunda yarımşar saatlik bölümler yayınlamışlar gibi geldi bana, ilk sezondaki her bölüm ortalama 2,5 saat falandı ve bildiğin film edasında geçerken 2. sezonda sitcom edasıyla bittiğini bile anlamadan diğer bölüme geçiyorsun. 2. sezonda clementine'ı oynamak ve grubumuzdaki yeni yakışıklı abi baya hoş, 2x01'in başları cidden dram yükü ağırdı ve bölüm sonu yazılar akarken çalan country parçasında biraz gözlerim yaşarmış olabilir ama yine de 1. sezon havası yok şimdilik. bi de hep asi olayım hep ters yanıt vereyim diyorum ama oyun sonu çoğunluk ile aynı yanıtı vermiş oluyorum, herkes kötü çocuğu oynamak istiyor sanırım.
2. sezonu komple bitirdim ama ben de bittim diyebilirim. özellikle 3. bölümden sonra hikayenin karmaşıklaşması ve dram yükünün artması çok fazla etkiledi. clementine, ne çektin be gülüm? zombi salgınında çocuk olmak çok zor, yine de doğru kararlar verdiğime inanıyorum, sevdiğim iki karakterin de ölümünü izledim ama yıkılmadım ayaktayım. 3. sezonda ne olur bilemiyorum ama ben clementine'ı oynamaya devam etmek istiyorum.
şimdi reklam yapmak gibi olmasın da youtube kanalımda serisini çektiğim ve çok fazla sevdiğim oyundur. ilk bölümü çıktığından beri takip ederim. hayatımda clementine kadar umursadığım başka bir oyun karakteri olmadı. şimdi 3. sezonuyla yakın zamanda tekrardan hüzün salmaya gelecek. clemimi gördüm büyümüş ya, 8 yaşında bir şeydi bu. çokça ağladığım ve inanılmaz bağlandığım seri. en son michonne'nun ara hikayesini anlatan the walking dead michonne çıktı. ona da bir bakın derim ben