thy grev yasağı

az önce son dakika gelişmesi olarak geçen haber. bir meclisin oturup bir özel sektör firmasının çıkarlarına göre karar çıkarıp temel bir sosyal hakkı çalışanlarının elinden alması büyük rezillik. sonu banka çalışanlarına benzeyecek havayollarının, yazık, çok yazık..
konu ile ilgili karikatüründe salih memecan talihsizlik semalarında süzülürken yandaşlık kulesine göz kırpan bir yaklaşım sergilemiştir.

http://kisalt.com/2ub
grev kırılmıştır.emekçi yine kaybetmiştir.aynı memurlara yaptıkları gibi thy emekçileriyle halkı karşı karşıya getirmiştir ve halkın gözünde durumu illegalleştirmiştir.kendilerine yaptıkları astronomik zamlarda sorun yok ama memurun emekçinin üç kuruşluk zammında ülke yunanistan oluyor.
demek ki ileri demokrasilerde grev hakkı yokmuş bunu öğrendik bu olayda... *
mahkeme, türk hava yolları yönetiminin işten attığı 305
kişi arasından ikinci thy çalışanı için işe iade kararı verdi.

işten atılan 305 kişi arasında bulunan thy kabin amirlerinden erhan çetinkaya'nın 5. iş mahkemesinde görülen işe iade davasının 2. celsesinde karar çıktı.

erhan çetinkaya'nın işe iadesine karar veren mahkeme, 4+4 brüt maaş tutarında tazminata da hüküm verdi.

hakim, tanıklara özellikle 29 mayıs günü basın açıklamasına katılıp da halen çalışmaya devam eden kişilerin olup olmadığını sordu.

diğer davalarda da hakimlerin özellikle bu soruyu sorarak aldıkları 'evet’ cevapları thy’nin çifte standart uyguladığını ispatladığı şeklinde yorumlandı.

ilk işe iade kararı verilen kabin amiri yusuf uçan'ın davasını temyize götüren thy’nin bu karara da itiraz edip etmeyeceği merak konusu.

thy’den atılan 305 kişiden bazıları kendilerine yeni iş imkanları yaratırken, iş bulamayanlar zor şartlarda hayatlarını sürdürüyor.

birgun.net