transamerica

2005 yılı abd yapımı film en iyi trans filmlerinden biridir.

trans dönüşüm ameliyatı öncesi yıllardır görmediği oğluyla ( oğlu onun babası olduğundan habersiz) uzun bir amerika yolculuğu yapan ve desperate housewives dizisi oyuncusu felicity huffmann' ın canlandırdığı karakter çok etkileyici.
gösterime girdikten sonra trans kadınların başı çektiği belli bir kesimden tepki almış olan filmdir. verilen tepki, zaten oyuncu seçimlerinde transeksüel aktrislerin göz ardı edilmesi bir yana, seçilen oyuncunun özellikle çirkinleştirilmesinin ve erkeksileştirilmesinin, tek tip transeksüel kadın yaratma bakış açısını körüklediğini ve sırf bir oyuncuyu akademi ödülüne yaklaştırmak adına, trans kadınlara "erkeksi ve çirkin ucube" vurgusu yapılmasının etik olmadığı yönündedir.
bree adındaki transseksüel bir kadının, uzun süredir varlığından haberi olmadığı oğlu toby ile yaşadığı bir yol hikâyesini anlatır. film katıldığı bir çok festivalde ödüller kazanmıştır.

http://ayilarock.ayisozluk.com/transamerica/
bir transseksüel kadının, ameliyatı öncesi yıllardır görmediği oğlu için düştüğü yollarda başına gelenleri, oğlu ile olan iletişimini ve geçmişinde bıraktığını düşündükleri ile yüzleşmesini anlatan çok başarılı bir film.
hatırladığım kadarıyla oğlu da eşcinsel eğilimleri olan bir çocuktu. bir çocukla öpüşüyordu falan. güzel filmdi yani.
felicity huffman'ın oyunculuk dersi verdiği filmdir.
yeri geldiğinde komedi, yeri geldiğinde dram içerikli ve beklentisiz bir şekilde izlenmesi gereken bir film. transları tek tipleştirme konusunda söyleyecek bi şeyim yok.